Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özel kurul oluşturun, kültür balıkçılığı alanı belirleyin

  Hürriyet Haber
  13 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ekim 2007 - 20:05

  Kültür balıkçılığının Türkiye’nin önümüzdeki 20 yıl içinde en önemli sektörleri arasında olacağını belirten Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar ’Türkiye’de kültür balıkçılığı yapabilecek alanların belirlenmesi için özel bir kurul oluşturulması’nı önerdi.

  YAŞAR Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar, kültür balıkçılığının Türkiye’nin önümüzdeki 20 yıl içinde en önemli sektörlerinin başında yer alacağını belirterek, ’Türkiye’de kültür balıkçılığı yapabilecek alanların belirlenmesi için özel bir kurul oluşturulması’nı önerdi. Selçuk Yaşar, bu ay yayınlanan ’Mesajı 35, Öneriyorum’ başlıklı kitapçığın önsözünde, "Türkiye’de pek çok alanda olduğu gibi kültür balıkçılığı sektöründe de öncülük yapmış bir sanayiciyim. Bu nedenle, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, su ürünleri fakülteleri ve sektörde faaliyet gösteren kuruluşların temsilcilerinden oluşturulacak bir heyet kurulmasını öneriyorum" dedi.

  KIYI ŞERİDİNİ TARAYIN: Selçuk Yaşar önerisinde, "Bu konseyin Piri Reis gemisiyle Çanakkale’den Mersin’e uzanan kıyı şeridinde ’Nerelerde kültür balıkçılığı yapılmalıdır" sorusuna yanıt bulmasını talep ediyorum. Bu ülkemiz açısından çok önemlidir" yorumunu yaptı.

  TURİZMİ ETKİLEMEMELİ: Yazısında, Türkiye’de turizm sektörüne de öncülük etmiş bir sanayici olduğunu vurgulayan Selçuk Yaşar, sözlerine şöyle devam etti: "Bu nedenle kültür balıkçılığı tesislerinin turizmi etkilemeyecek noktalarda kurulmasını ve işletilmesini savunuyorum. Her iki sektörün de ulusal bir planlama çerçevesinde Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında önemli itici güç olacağını ifade ediyorum. Unutulmamalıdır ki her iki sektör arasında yaratılacak sinerji ülkemizin ekonomik açıdan daha da güçlenmesini sağlar. Bu nedenle yeni hükümetimize önemli bir sorumluluk düşüyor. Sözkonusu planlama ancak siyasi otoritenin öncülüğünde hayata geçirilebilir. Türkiye, kültür balıkçılığı sektöründeki avantajlarını yitirmeden bu yapılmalı."

  SENARYOLAR BALIK ÜZERİNE: Hayvansal protejin üretiminin yakında petrol ve su gibi stratejik bir kavram olarak gündeme oturacağını söyleyen Selçuk Yaşar, "Bunu şimdiden hisseden Çin ve Hindistan gibi Asya-Pasifik ülkeleri planlı bir tahkim stratejisine giderek, özellikle balıkçılık alanında önlem almakta ve kültür balıkçılığına doğru yön değiştiriyorlar. Yunanistan ve İtalya şimdiden protein talebine ilişkin stratejiler belirliyor" görüşünü dile getirdi.

  Yunanistan Türkiye’den 2.5 kat fazla kültür balığı üretiyor

  SELÇUK Yaşar, "Turizme elverişli kıyılarımızda kültür balıkçılığı yapılmamalıdır" uyarısını sık sık tekrarlayarak, şunlara dikkat çekiyor: "11 milyon nüfuslu Yunanistan bizden 2.5 kat daha fazla kültür balığı üretirken, ülkemiz aynı coğrafyanın kıyılarından gerektiği gibi yararlanamıyor. Oysa Yunanistan’ın toplam sahil uzunluğu Türkiye’nin yaklaşık yüzde 20’si dolayındadır. Bu nedenle Türkiye’de kültür balıkçılığı yapılabilecek alanların ivedi olarak belirlenmesi gerekiyor. Aksi halde ülkemiz gelecek 20 yıl içinde kültür balıkçılığında çok ciddi milli kayıplara uğrayacaktır."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı