SİVAS HABERLERİ

Özel İdare enerjisini güneş panellerinden alacak

DHA
28.04.2016 - 10:45Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS'ın Ulaş ilçesi Kovalı mevkisinde yapımına başlanan Güneş Enerj Sistemleri projesi çalışmalarını ziyaret eden İl Özel İdare Genel Sekreteri Salih Ayhan, 3 milyon 300 bin liraya kurulan tesisin 6 yılda kendini amorti edeceğini söyledi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Salih Ayhan, Kovalı'da yapımı Özel İdarne tarafından gerçekleştirilerek Et ve Süt Kurumu'na devredilen binanın ek bölümleri ve hemen yanında Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nca desteklenen Güneş Enerji Sistemi Projesi'nin çalışmalarını inceledi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarını yaygınlaştırmak ve Özel İdare hizmetlerinde kullanmak amacıyla Et ve Süt Kurumu Sivas Kombinasının bulunduğu Ulaş Kovalı bölgesindeki 150 bin dönümlük alana yapılacak olan 999 bin 750 kilovatlık güneş enerjisi elektrik üretim tesisinin inşaatı ile Et ve Süt Kurumu Sivas Kombinasında devam eden revize çalışmalarının sürdüğünü dile getiren, Ayhan, tesislerde küçük eksikliklerin kurumumuza bildirilmesiyle çalışma başlatıldığını ifade ederek, "Et ve Süt Kurumu bu tesisi daha rantabl işletmek amacıyla bazı taleplerde bulundular. Bu taleplerini uygun bularak daha üst düzeyde üretim yapmalarını sağlamak amacıyla ek imalatlar yapmaya karar verdik. Bunlar içerisinde dezenfekte üniteleri, garajlar, lojistik kısımlar ve arıtma gibi kısımlar bulunmaktadır. Bu çalışmanın haziran sonuna kadar bitirilmesi hedeflenmektedir. İnşallah 4 Eylül 2016 tarihinde de Et ve Süt Kurumu burada üretime geçecektir. Bu tesis Sivas'a, İl Özel İdaresinin tarım ve hayvancılık alanında kazandırdığı en önemli yatırımdır" dedi.



Tesislerin bulunduğu bölgede Sivas İl Özel İdaresinin 150 bin metrekare bir alanı bulunduğunu ve bu alanın yaklaşık 50 bin metrekarelik alanına da yenilenebilir enerji kaynaklarından GES Projesi olan Güneş Enerji Sistemi Projesinin uygulandığını belirten Ayhan, "Çalışmalarımız başladı. Bu yaz sezonunda bu panelleri üretime geçireceğiz. Temel gayemiz, yenilenebilir enerji kaynakları noktasında kurumumuzun farklılığını ortaya koymak ve proje yapma kapasitesini üst seviyeye çıkarmaktır. Ayrıca, Sivas İl Özel İdaresinin, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ile kurumuza bağlı diğer tesislerin tüketilen enerji maliyetlerinin en aza indirilmesi hedeflenmiştir" diye konuştu.

Güneş Enerji Sistemleri (GES) Projesinin Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Yenilenebilir Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Mali Destek Programı ile hibe almaya hak kazandığını hatırlatan Ayhan, "Yüzde 25 hibe almaya hak kazanan 'ORAN Güneş Enerji Sistemi Projesi' 3 milyon 300 bin TL'ye kurulacak, 120 takvim gününde tamamlanacak ve 6 yılda kendisini amorti edecektir. Yapılan çalışma ile yenilenebilir kaynaklarla elektrik üreterek, dışa bağımlı hammaddelerle elektrik üretmeye alternatif bir sistem hayata geçmiş olacaktır. Temiz bir enerji türü olan güneş ile çevreyi kirletmeden enerji elde edilirken kurulan sistemlerin bakım maliyetlerinin ise çok az olması idareye büyük katkı sağlayacaktır. Buradaki sistem daha önce tarımsal sulamada kullanılmak üzere Altınyayla ilçemizde kurduğumuz sistemin 5 katı büyüklüğündedir ve 999 bin 750 kilovattır" şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Özel İdare enerjisini güneş panellerinden alacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2016 tarihinde saat 10 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Özel İdare enerjisini güneş panellerinden alacak haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:35
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:19
 • Yatsı
  18:51
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı