KASTAMONU HABERLERİ

(Özel Haber) Tosya’da Fırından Keşkek Tekerleme İle Çıkıyor

IHA
01 Temmuz 2015 - 15:12Son Güncelleme : 01 Temmuz 2015 - 15:13

TOSYA’DA FIRINDAN KEŞKEK TEKERLEME İLE ÇIKIYOR

IHA

Kastamonu’nun Tosya İlçesinde Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan keşkek fırınları yapılan tekerlemeler fırın kültürüne farklı boyut kazandırıyor.
İlçenin Şehreküstü Mahallesi’nde 15 gün önce dualarla açılan keşkek fırını ağzı içinde bulunduğumuz günlerde yapılan tekerlemelerle devam ediyor. Mahalle muhtarı Hüseyin Yörük Anadolu’da Fırında Keşkek sürme kültürünü kısaca anlattı. Yörük, şöyle dedi:
"Keşkek caba diye tabir edilen çömleğin içine yarısına kadar keşkeklik buğdayla doldurulur. Üzerine kuru soğan doğranır, biberi, tuzu konulur. Üstüne kemikli et dizilir ve buğdayı örtecek kadar su konulduktan sonra fırına koyulur. Eskiden her mahallede en az bir tane fırınlı ev bulunurdu. Fırına keşkek "vurmak" isteyen ev hanımları keşkek çömleklerini sabah saatlerinde fırına götürür, akşam saatlerinde almaya giderlerdi. Fırın ücreti para olarak ödenmez, herkes koltuğunun altına evinden iki üç parça yakacak odun alarak götürür. Fırın sahibesinin bu hizmetten dolayı kazancı ise o odunlardan artanıyla kışı çıkarmak olur. Akşam Ramazan topunun atılmasına yarım saat kala kadınlar keşkek vurulan fırınlı komşu evin avlusunda toplanır ve konu komşu fırının açılmasını beklerden aralarında sohbet ederlerdi. Mahalle haberleri keşkek fırının ağzının açılması sırasında güncel haberleri birbirlerine anlatırlar. Keşkek cabaları fırından çıktığında bütün çevreyi nefis bir koku sarardı. Keşkek yaklaşık sekiz saatte pişer."
Yapılan dua sonrası mahalle sakinleri artık bir Ramazan geleneği haline gelen ’’Hey hey koca tuz koca’ ‘tekerlemesini hep bir ağızdan söyleyerek fırından ayrıldılar.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden (Özel Haber) Tosya’da Fırından Keşkek Tekerleme İle Çıkıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça (Özel Haber) Tosya’da Fırından Keşkek Tekerleme İle Çıkıyor haberi güncellenecektir.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:44
  • Akşam
   19:40
  • Yatsı
   21:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı