MERSİN HABERLERİ

(Özel Haber) Mersinli Kuyumcuyu Mağduriyetten Kurtacak Cihaz

IHA
14.07.2015 - 11:30Son Güncelleme :

MTSO 22 NO'LU FİNANS VE KUYUMCULUK MESLEK KOMİTESİ BAŞKANI FARUK AKTUĞ, MTSO'NUN DESTEĞİYLE TÜRKİYE'DE İLK KEZ BİR YAZILIM GERÇEKLEŞTİREREK, ALTIN FİYATLARINDA ORTAK TEK BİR FİYAT UYGULANMASINI AMAÇLADIKLARINI SÖYLEDİ.

IHA

Mersinli kuyumcular, yasal olarak yaptırmak zorunda oldukları analiz ve ayar kontrollerinde artık mağdur olmayacaklar. Ayar kontrolü için ürünlerini kesmek zorunda kalarak zarara uğrayan kuyumcuların mağduriyeti, MTSO 22 No’lu Finans ve Kuyumculuk Meslek Komitesi tarafından alınan cihaz sayesinde sona erecek.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 22 No’lu Finans ve Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı Faruk Aktuğ, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, aldıkları bir cihaz sayesinde Mersinli kuyumculara çok yakında bir yenilik daha sunacaklarını söyledi. Tırmıl Sanayi Sitesi’ndeki MTSO Ar-Ge laboratuvarına, analiz ve ayar kontrolleri için üründe hiçbir tahribata yol açmayan ve 1 dakikada sonuç alınabilen yeni bir cihaz aldıklarını belirten Aktuğ, “Pahalı bir cihaz. Bu cihazla analizleri yapmaya çalışıyoruz. Bizler yasal olarak ayar kontrolleri ve analiz yapmak zorundayız. Analiz yapmak zorunda kaldığımızda vitrindeki biten nihai ürünü keserek kimyasal analizini yapıyorduk. Esnaf da ne yazık ki, mağdur oluyordu, çünkü o ürün hurdaya çıkıyordu, işçilikten kaybediyordu. Bu cihaz sayesinde bu mağduriyet de ortadan kalkacak. Yaklaşık 1,5 aydır test analizlerimiz devam ediyor. Sonucu 1 dakika içerisinde alabildiğiniz bir cihaz. Test çalışmalarımız bittiğinde esnafımız çok düşük bir ücret karşılığında analizlerini, ayar kontrollerini herhangi bir mağduriyete uğramadan yaptırabilecek” dedi.
“TÜRKİYE’DE İLK KEZ FİYAT BİLDİRİM SİSTEMİ’Nİ BİZ HAYATA GEÇİRDİK”
Meslek komitesi olarak, MTSO’nun da desteğiyle yaklaşık bir yıl önce Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Fiyat Bildirim Sistemi’ni hayata geçirdikleri bilgisini de veren Aktuğ, altında Mersin’de tek fiyat uygulaması sağlayan yazılımla müşterinin kuyumcuya güvenini sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi. Tavsiye niteliği taşıyan Fiyat Bildirim Sistemi yazılımını, altında Adana’dan Mut’a kadar ortak bir fiyat olması hedefiyle kuyumcuların hizmetine sunduklarını anlatan Aktuğ, sürekli güncellenen yazılımla 22 ayar, çeyrek, yarım ve tam altın ile Ata Lira, 14, 18 ve 24 ayar altında ortak tek bir fiyat belirlediklerini kaydetti. Aktuğ, sistemle ilgili şunları söyledi: “Biz meslek komitesi olarak bir yazılım gerçekleştirdik ve Türkiye’de ilk biz yaptık. Fiyat Bildirim Sistemi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası bize destek verdi. Tüm kuyumcu esnafına yayılıyor. Esnaf herhangi bir ücret ödemiyor. Bu sistem Türkiye’de bir ilktir ve ilk defa Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda yayınlanıyor. Şimdiye kadar bunu Kuyumcular Odası yayınlıyordu. Biz bunu üyelerimize ücretsiz yayınlıyoruz. Bir yıldır uygulamada. Eğer bütün üyelerimize bu sistemi götürebilirsek müşteri-esnaf diyalogu da aradan kalkmış ve güven verilmiş olacak. Bu listedeki fiyatlara uyulduğunda müşteri 1 liralık indirim için dükkan dükkan gezmeyecek, kuyumcularla zaman zaman yaşanan tartışmalar da sona erecek. Bu sistemi yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Hatta Adana’dan Mut’a kadar bir ortak fiyat bildirip, kuyumcuyla halk arasında güveni sağlamak istiyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden (Özel Haber) Mersinli Kuyumcuyu Mağduriyetten Kurtacak Cihaz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça (Özel Haber) Mersinli Kuyumcuyu Mağduriyetten Kurtacak Cihaz haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı