VAN HABERLERİ

(Özel Haber) -Dünya Tiyatro Günü’ne Çadırda Girdiler

IHA
27.03.2015 - 14:12 |Son Güncelleme :

VAN DEVLET TİYATROSU MÜDÜR YARDIMCISI CEM DÜZOVA, “DEPREMLERİN ARDINDAN ŞEHİRDE BÜYÜK BİR TOPARLANMA SÜRECİ BAŞLAMASINA RAĞMEN BİZİM BİNAMIZDA HALA HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YAPILMADI. BU NEDENLE BU GÜNE KADAR HALA ÇADIRDAYIZ. ÇADIRIMIZIN SORUNLARI VAR. 3 -4 YILDIR ÇADIR ORTAMINDA YAŞAMAMIZIN HEM TEKNİK PERSONELİMİZE HEM SANATÇI PERSONELİMİZE HEM DE MEMUR PERSONELİMİZE ÇOK SIKINTILAR YAŞATMAKTA. BİR KULİSİMİZ YOK, KULİSİMİZDE GİYİNME ODALARI YOK. SANATÇI VE TEKNİK PERSONELİNİN KULİSTE KULLANACAKLARI TUVALETLER YOK. BU DA SEYİRCİ SAYILARIMIZIN DÜŞMESİNE NEDEN OLUYOR. ÇÜNKÜ İNSANLAR, DIŞARIDAN ÇADIR GÖRÜNÜMLÜ BİR SAHNEYE GELMEK İSTEMİYORLAR. BUNUN YANINDA ÇADIRIMIZ DA GÜNDEN GÜNE ÇÜRÜYOR VE EKSTRA MASRAFLAR ÇIKARIYOR. AYRICA HERHANGİ BİR YANGIN VEYA DOĞAL AFET DURUMUNDA ÇADIRDAN NASIL TAHLİYE EDİLECEKLERİ DE AYRI BİR SORUN. BİZ BİRAN EVVEL ÇADIRDAN KURTULUP BİNAMIZA GEÇMEK İSTİYORUZ” DEDİ.

IHA

23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen 7.2 ile 5.6 büyüklüğündeki depremlerde hasar gören Van Devlet Tiyatrosu, 4 yıldır sanat çadırında hizmet veriyor.
23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen depremlerin ardından oluşturulan Van Valiliği Sanat Çadırı’nda temsillerine aralıksız devam ettiklerini belirten Van Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Cem Düzova, çadırda hizmet vermenin sıkıntılarına değindi. İlde meydana gelen depremlerden sonra büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve Mart 2012’den beri 300 kişilik Ertuğrul Günay Sahnesi’nde sanatçıların ve teknik ekibin turne tiyatrosu formatına dönmeden büyük özverileri ile temsillerine bugüne kadar devam ettiklerini vurgulayan Düzova, “Depremlerin ardından şehirde büyük bir toparlanma süreci başlamasına rağmen bizim binamızda halen herhangi bir çalışma yapılmadı. Bu nedenle bu güne kadar hala çadırdayız. Çadırımızın sorunları var. 3-4 yıldır çadır ortamında yaşamamızın hem teknik personelimize hem sanatçı personelimize hem de memur personelimize çok sıkıntılar yaşatmakta. Bir kulisimiz yok, kulisimizde giyinme odaları yok. Sanatçı ve teknik personelinin kuliste kullanacakları tuvaletler yok. Bu da seyirci sayılarımızın düşmesine neden oluyor. Çünkü insanlar, dışarıdan çadır görünümlü bir sahneye gelmek istemiyorlar. Bunun yanında çadırımız da günden güne çürüyor ve ekstra masraflar çıkarıyor. Ayrıca herhangi bir yangın veya doğal afet durumunda çadırdan nasıl tahliye edilecekleri de ayrı bir sorun. Biz biran evvel çadırdan kurtulup binamıza geçmek istiyoruz” dedi.
Şuana kadar kendilerine resmi veya gayri resmi hiçbir açıklamanın yapılmadığına dikkat çeken Düzova, hizmet binalarının ne zaman yapılacağı konusunda bilgilerinin olmadığını söyledi. Her sezon 3-4 büyük oyunu ile bir küçük oyunlarının olduğunu ifade eden Düzova, aylık kategorilerde perşembe, cuma ve cumartesi günlerinde büyük, çarşamba ve pazar günlerinde de çocuk oyunlarının olduğunu söyledi.
Toplam 75 kişilik bir kadroya sahip olduklarını da dile getiren Düzova, “19 kişilik sanatçı kadromuz, 25 kişilik teknik personelimiz ve diğer çalışanlarımızla birlikte ‘Dünya Tiyatro Günü’ne çadırda girdik. Dileğimiz biran önce çok özlediğimiz binamıza kavuşmak ve binamızda artık temsillerimizi sunmaktır” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden (Özel Haber) -Dünya Tiyatro Günü’ne Çadırda Girdiler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2015 tarihinde saat 14 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça (Özel Haber) -Dünya Tiyatro Günü’ne Çadırda Girdiler haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:40
 • Güneş
  07:08
 • Öğle
  12:06
 • İkindi
  14:32
 • Akşam
  16:53
 • Yatsı
  18:16
Sayfa Başı