MERSİN HABERLERİ

(Özel Haber) Başkan Genç: “Çirkin Bir Planın Hala Devam Edeceği Anlaşılıyor”

IHA
21.10.2015 - 13:17Son Güncelleme :

YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM GENÇ, SURİYELİ MÜLTECİLERİN ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE’DE ARANACAĞINA, TÜM DÜNYA ÜLKELERİNİN SURİYE’YE BARIŞ GÖTÜRMEK İÇİN UĞRAŞMALARI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ. YENİŞEHİR'DE 8 BİN SURİYELİ OLDUĞUNU BELİRTEN GENÇ, YENİŞEHİR'İN SORUNLARI EN AZ HİSSEDEN İLÇELERDEN BİRİ OLDUĞUNU BİLDİRDİ.

IHA

Mersin’in merkez ilçe Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Suriyeli mültecilerin çözümü Türkiye’de aranacağına, Suriye’ye barış götürülmesi gerektiğini belirterek, “ ‘Orada sorun yaratacağız da bu gelenler daha da gelirse burada nasıl barındıracağız?’ Bu, çirkin bir planın hala da devam edeceği anlamına gelir. Bu işi yalnız Türkiye’ye yıkmamalı, tüm dünya ülkeleri elini taşın altına koymalı” dedi.
Yenişehir Belediye Başkanı Genç, ülkelerindeki savaştan kaçarak Mersin’e gelen Suriyeli sığınmacılar konusunda İHA muhabirine açıklama yaptı. Suriyeli sorununun Mersin’de en az hissedildiği ilçenin Yenişehir olduğunu dile getiren Genç, Türkiye ve dünya ülkelerinin Suriye politikalarını da değerlendirdi.
“YENİŞEHİR’DE 8 BİN SURİYELİ KONUŞLANDI”
Yenişehir ilçesinde yaşayan Suriyelilerin sayısını net olarak bilmediklerini ifade eden Genç, ancak belediyenin aşevinde daha önce yaklaşık bin 200 Suriyeliye yemek verirken, bugün bu sayının 500-600 civarına düştüğünü söyledi. “Yetkililerden öğrendiğimiz, 8 bin Suriyelinin Yenişehir’de konuşlandığı şeklindedir” diyen Genç, “Bizim Aşevimiz var ve sürekli olarak sıcak yemek veriyor. Biz ortalama 450-500 vatandaşımıza yemek verirken, yoksul Suriyelilerden de bin 200 kadarına sıcak yemek veriyorduk. Bir ara bu sayı 800’e kadar düştü, bugünlerde biraz daha düştüğünü görevli arkadaşlar söylediler. Suriyeliler biraz çekiliyorlar. Avrupa’ya gitmeye çalışıyorlar, İstanbul’a intikal edip, oradan Avrupa’ya geçmek istiyorlar. Belki bunun da etkisiyle Aşevimizde görevli arkadaşlarımız, buradan yemek alan Suriyeli sayısının son günlerde 600 civarında olduğunu, zaman zaman 500’e kadar düştüğünü söylüyorlar” diye konuştu.
“YENİŞEHİR SORUNLARI EN AZ HİSSEDEN İLÇELERİMİZDEN BİRİ”
Yapılan araştırmalarda, zengin Suriyelilerin Yenişehir ilçesini tercih ettikleri sonucunun çıkmasını da değerlendiren Başkan Genç, Türk vatandaşlar gibi varlıklı Suriyelilerin de gerçekten Yenişehir’i tercih ettiklerini vurguladı. Genç, “Biz onlardan hiçbir olumsuzluk hissetmiyoruz. Onlar herhangi bir Türk vatandaşı gibi hareket edebiliyorlar, sorun yaratmıyorlar. Ama diğer tarafta aşı, işi, ekmeği olmayan Suriyeliler sorun yaratıyor. Biz de o duruma hiçbir zaman düşmeyelim, düşsek, yabancı bir ülkede mülteci olsak, herhalde hayata tutunmak için aynı şeyleri yaparız. Yani aç kalmış, ölümle, açlıkla burun buruna gelmiş insan her şeyi yapar, her şeyi göze alır. Yenişehir bunu en az hisseden ilçelerimizden biridir. Biz fazla hissetmedik ve bizden talep edilen yemek ve diğer ihtiyaçları da çok rahat karşıladık belediye olarak. Tek sıkıntımız, yoksul Suriyelilerin çöpleri çok fazla dağıtmaları” ifadelerini kullandı.
“ÇİRKİN BİR PLANIN HALA DEVAM EDECEĞİ ANLAŞILIYOR”
Suriyeli sığınmacılar sorununda çözümün sadece Türkiye’ye yıkılmaması gerektiğinin altını çizen Genç, Suriye’ye barış götürülmesi gerekirken, çirkin bir planın hala devam edeceğinin anlaşıldığını kaydederek, şunları söyledi: “Suriyeli mültecilerin çözümünü Türkiye’de arayacağına, Suriye’ye barış getirmeli, tüm dünya devletleri bunun için uğraşmalı. Başta orada Orta Doğu planı yapıp, orayı parçalamak isteyenlerin oraya barış getirip bu işi çözmeleri ve Suriyelilerin tekrar vatanlarına dönmeleri, yapılması gereken bu olmalı. Yoksa Suriyeli sığınmacılar Türkiye’de nasıl konuşlandırılır, nasıl barınır, Avrupa’da nasıl? ‘Orada sorun yaratacağız da bu gelenler daha da gelirse burada nasıl barındıracağız.’ Bu, gerçekten çirkin bir planın hala da devam edeceği anlamına gelir. Çok tehlikeli, çok kötü bir şey bu. Bu işi yalnız Türkiye’ye yıkmamalı, tüm Avrupa ülkeleri, tüm dünya ülkeleri elini taşın altına koymalı. Bunların, ‘Biz orada oyun oynarız, çıkarımızı sağlarız, bu savaşların sonunda istediğimizi elde ederiz ama bu işin yükünü Türkiye çeksin’ şeklindeki yaklaşımını, Türkiye’nin yetkilileri herhalde kabul etmeyeceklerdir.”
CHP’li bir belediye başkanı olarak, sorunun çözümünü CHP’nin gerçekleştireceği mesajını da veren Genç, sözlerini, “Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanıyım ben. CHP’nin bu konuda çok tutarlı, doğru politikaları vardır. Umarım 1 Kasım seçiminde CHP iktidar olur, dış politikamız tamamen değişir, Türkiye de bu sorunları çok rahatlıkla atlatır. Tek dileğimiz budur” diyerek tamamladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden (Özel Haber) Başkan Genç: “Çirkin Bir Planın Hala Devam Edeceği Anlaşılıyor” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 13 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça (Özel Haber) Başkan Genç: “Çirkin Bir Planın Hala Devam Edeceği Anlaşılıyor” haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı