Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özden ile Sezer'in ‘şiir’ kavgası

  Hürriyet Haber
  14 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 2000 - 00:01

  ANKARA kulisleri, bu kez de ‘şiirli-küfürlü kavga’ya sahne oluyor.

  Çankaya Köşkü, Yüksek Yargı ve basını içine alan tartışma üçgeninin ilk kenarı, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden'in bir açıklamasıyla belirdi.

  Özden, halefi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i, ‘‘Anayasa Mahkemesi'nde yapılan anma törenlerine katılmamak, Atatürk anıtı ve büstünün altına yazılan Atatürk şiirlerini kaldırmak’’ ile suçladı.

  KALKAN ŞİİR ÖZDEN'İN

  Özden'in Ağustos ayında Gözcü Gazetesi'nde yayınlanan bu demeci, Bedri Baykam'ın Akşam Gazetesi'ndeki köşesinde verdiği bir bilgiyle farklı bir boyut kazandı. Baykam, anıt ve büstten kaldırılan ‘‘Onar mısralık’’ şiirlerin Özden'e ait olduğunu vurguladı.

  Olayın ikinci perdesi, Radikal yazarı Hakkı Devrim'in konuyu ele almasıyla açıldı.

  DEVRİM'E KAFİYELİ KÜFÜR

  Devrim, köşesinde ‘‘Demek Sezer şiirden de anlıyormuş’’ diye yazınca kıyamet koptu. Devrim dün köşesinde bu konuyla ilgili beş tepki mektubu aldığını aktardı. Ayrıca kendisine gelen mektuplardaki ‘şiirsel’ ya da ‘kafiyeli yazılmış küfür’lerden de örnek verdi. Mektuplardan ilkinde Melisa Mert imzasıyla, şu hakaretler yer aldı:

  ‘‘Şiirden ne anlarsın behey eşşek sıpası / Kıçına girecektir adaletin sopası.’’

  BİR BABA HİNDİ

  Devrim, ‘‘Bu bir hanım mı sormaya cesaret edemiyorum’’ diyerek, köşesinde imzasız bir başka mektuba yer verdi. Futbol maçlarının kafiyeli, ritmik küfür klasiği, ‘‘Bir baba hindi hey Allah, ..... bindi’’den esinlediği anlaşılan mektupta da şu satırlar yer aldı:

  ‘‘Şiir neymiş gör hindi / Bak sana neler bindi.’’

  Devrim'in aktardığı Neslihan Gümüş imzalı mektup da, ‘‘Palavra Hakkı /Özden'e taktı’’ şeklinde kafiyeli yapısıyla dikkat çekti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı