Dünya Haberleri

  Özdemir İnce’ye, Max Jacob şiir ödülü

  Muammer ELVEREN / PARİS
  09.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’dan bir Türk şaire ilk kez bir ödül verildi. Fransa’da, Akdeniz şiiri alanında uzmanlaşmış seçkin bir yayınevi olan Al Manar yayınevinin Aralık ayında yayınladığı şair ve Hürriyet yazarı Özdemir İnce’nin 3’üncü şiir kitabı "Mani est vivant!" (Mani Hayy!) Max Jacob Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

  Özdemir İnce, 60 yıl önce tüm ailesiyle birlikte Naziler ve Fransız işbirlikçilerinin ihbarlarıyla tutuklanarak Drancy katliamında yaşamını yitiren 20’nci yüzyılın en sert ve gözüpek şairlerinden Max Jacob adına verilen Şiir Ödülü’nü Paris’te, 12 Nisan akşamı saat 18.30’da tanınmış şair, yazar ve edebiyatçıların davet edildiği ’Ulusal Kitap Merkezi-Centre National du Livre’de düzenlenecek törenle alacak.

  Paris Büyükelçiliği de İnce için 23 Şubat günü Paris Champs Elysees bulvarındaki Kültür ve Tanıtım ofisinde bir kokteyl düzenleyecek. Kokteylde Özdemir İnce’nin 1998’de yayınlanan ’Mani Hayy’ adlı kitabının tamamını kapsayan ve 20 adet numaralı özel baskısını Kamal Lahbabi’nin resimlediği "Mani est vivant" şiir kitabından şiirler okunacak. İnce’nin 1987’de yazdığı dördüncü kitabı "Le tyran et le poete-Zorba ve Ozan" ise bu yıl ’Le Temps des Cerices’ yayınevi tarafından yayınlanacak

  Şair ve yazarr Özdemir İnce, 1999 yılında kurulan, merkezi Lüksemburg’taki "Avrupa Şiir Akademisi" üye seçilmişti. Şiir akademisi İtalya, Arnavutluk, İrlanda, Almanya, Fransa, Rusya, Bulgaristan, İsveç ve Çek Cumhuriyeti’nden çağımızın önemli Avrupalı şairlerini bir araya toplayor. Özdemir İnce, 1982 yılından beri Mallarme Akademisi üyeliği de yapıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı