Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Özdemir Erdoğan’ın motoru su kaynatmamış

Bayramı Antalya’da, Kremlin Palace’ta geçirdiğimi geçen hafta yazdım.

Kenan Doğulu ve Candan Erçetin konserleriyle ilgili izlenimlerimi sizinle paylaştım. Birkaç okurum "Niye Özdemir Erdoğan konserinden söz etmedin?" diye sitem etmişler. Emin olun bir nedeni yok. Sadece yer dar, geniş geniş yazma lüksümüz yok. Hepsi bu...

Özdemir Erdoğan, son gece 10.30’da sahne aldı. Yaklaşık üç saat sahnede kaldı. Bir saate yakın medyaya atıp tuttu. Dedi ki "Medyaya rağmen 50 yıldır yıkılmadım, ayaktayım. Beni görmezden geliyorlar ama gördüğünüz gibi hálá bu saatte iki bin kişiyi bir araya toplayabiliyorum, bu gece medya yaptığı her şeyi sıfırlamıştır."

Ama dediğinin pek inandırıcılığı yoktu. Candan Erçetin ve Kenan Doğulu’da olduğu gibi salon tıka basa doluydu. Kremlin, sadece Özdemir Erdoğan’ın bulunduğu bir bayram pakedini pazarlasaydı, böylesine tercih edilir miydi şüpheli.

Özlemişim Özdemir Erdoğan’ı... Keyifli şarkılar söyledi. O "İkinci Bahar"ı söylerken, salondakiler kendilerinden geçti. Kanun taksimi, klarnet taksimi derken bizi Türk sanat müziğinin güzellikleri arasında dolaştırdı. Ağlama Değmez Hayat’tan girdi, Ayva Çiçek Açmış’tan çıktı. Amerika’da yaşayan 39 yaşındaki kızının eşinin nasıl öldüğünü ve sonra nasıl başarılı bir işkadını olduğunu salondakilerle paylaştı. Onunla birlikte sahnede gitar çalan oğlu Mehmet Can Erdoğan’ın "wadaaaaa..." dahil birçok reklam müziğine imza attığını ballandıra ballandıra anlattı. Aralarda, 1980’den önce Marksist olan, daha sonra "dönen" arkadaşlarını "1968 kuşağı aynı 1968 model Chevrolet gibi, şasileri sağlam, kaportaları sağlam ama bazılarının motorları su kaynattı!" sözüyle tanımladı.

Özdemir Erdoğan’ın motorunun su kaynatmadığını gözlerimle gördüm. Ancak sakın "değişmedim" demesin. Sahnede yaptığı, basbayağı bir şarkılı türkülü talk show’du, bu tür show’lar da yeni düzenin ürünü.

Kızını Amerika’da iş kadını yapıp, oğlunu Amerika’da eğitip, yaptığı reklam müzikleriyle övünüp, sonra da "Kahrol medya al sana bomba" demenin mantıklı bir yanını göremiyorum. Siz?

Hababam Sınıfı doğru yolda

Yeni dönem "Hababam"ları, türü ve hedef kitlesi kapsamında beğendiğimi söylemiştim. Yeni Hababamlardan eskilerdeki duygusal Türk filmi tadını beklemek safdillik! Yenilerinin başarısı da burada, gençliğin "trendy" dilini yakalamasında.

Siz "entel dantel" eleştirmenlere bakmayın, onlar her filmi kendi beğenileri açısından yorumluyorlar. Filmde hedef kitle diye bir şey var. Hababam Sınıfı gibi ağır "tür" filmlerini hedef kitleyi düşünmeden atar tutar, değerlerseniz çuvallamanız işten bile değil.

Hababam Sınıfı 3,5’ta da Ferdi Eğilmez çok doğru bir yolda ilerliyor. Bütçe kısıtı nedeniyle film, dar planlara sıkışmış ama yine de zor bir işin altından başarıyla kalkılmış. Yeni filmlerde Ferdi Eğilmez dar planlardan kurtulmalı, ana konunun yanında da daha fazla güldürü unsuruna yer vermeli. Beberuhi yeni dönemin bomba karakteri, daha fazla sahne yazılmasında fayda var.

Kibariye ve Seda Sayan gibi oyunculukları sorgulanan popüler karakterlerin, Hababam Sınıfı içine yerleştirilmesini doğru bulmuyorum. Hababam bu açıdan steril kalmalı, özünü bu anlamda korumalı. Bir de Mehmet Ali Erbil’e biçilen rolü bir daha gözden geçirmekte yarar var. Onu çizgi film karakterine dönüşen "zevzek müdür" halinden kurtarmak lazım.

Hababam 3,5’un final sahnesi çok daha iyi çekilmişti, ama sadece ana konuya hizmet eden bir esprisi vardı. Oysa Hababamların finalinde müthiş komik şovlar olmalı. Büyük ve iyi çekilmiş şovlar...

Hababam 5 Kardeş’i böyle büyük bir finalle merakla bekliyorum.

İki film önerisi

Romantik komedi sevenler, "Gerçek Dedikodu"yu kaçırmasınlar. Müthiş bir senaryo, müthiş bir oyunculuk, müthiş bir sorgulama...

Çocuklarınızı mahrum etmeyeceğiniz film ise Spy Kids: Oyun Bitti. Üç boyutlu, gözlükle izlenen bu filmde bilgisayar oyunu canavarı çocuklara çok güzel mesajlar veriliyor. Siz de izlerseniz çocuklarınızın bu tür oyunları oynarken ne tür bir ruhsal boyutta olduklarını daha iyi anlarsanız. Kaçırmayın...

CUMA İTİRAFI

"köroğluyum; Cinsiyet: Erkek; Yaş: 36; İl: Bolu

Banyo yapan eşimi anahtar deliğinden izledim. Nedenini sormayın. Bakmak istedim sadece. Yedi yıllık karım her şeyden habersiz banyo yapıyordu. Santimetrekaresini bildiğim o vücut beni öyle tahrik etti ki, ben bile şaşırdım. Bu kadar heyecanlanacağım aklıma gelmezdi."

Yorum: Tavuk komşunun da değil, ama bir anahtar deliği fantezisi onu beyefendiye kaz olarak göstermiş! Bu ev videosuna geçmenin ilk aşaması. Tanrı beyefendinin eşini internet facialarından korusun!

CUMA TAKINTISI

Beşiktaş’ta BKM’nin yanında küçük bir köfteci keşfettim. Tabii ki daha önce keşfedilmiş bir yer, ama ben yeni keşfettim. İnegöl köftesini denedim çok beğendim. Özenerek hazırlandığı, pişirildiği her halinden belli. Piyazı da çok lezzetliydi. BKM’den Selma, telefonda görüşürken, "Siz oranın asıl yeşil salatasını deneyin, üzerine nane yaprakları koyuyorlar müthiş oluyor" dedi. En kısa zamanda bir daha gidip yeşil salatayı da deneyeceğim. Size de öneririm. Fiyatlar çok makul. (212) 260 13 19

CUMA LAKIRDISI

"Hata yapmamaya tövbe etmek kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, fikir üretmemeye tövbe etmektir." (Leo Burnett)
X