ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Özdemir: Devlet mağdurun yanında olduğunu gösteriyor

DHA
15.09.2017 - 15:38Son Güncelleme :
DHA

ADALET Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Mağdur Hakları Daire Başkanı Muhittin Özdemir, suç mağduru çocuk ile kadınların ifadelerinin alınması sırasında kendilerini daha iyi hissetmeleri amacıyla adliyelerde kurulan Adli Görüşme Odaları'nda (AGO), ikincil mağduriyetleri engellediğini söyledi. 
Türkiye genelinde 26 ildeki 31 adliyede faaliyete geçen Adli Görüşme Odaları ile ilgili düzenlenen tanıtım ve değerlendirme toplantısına katılmak üzere Adana'ya gelen Mağdur Hakları Daire Başkanı Muhittin Özdemir, ilk olarak Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ı ziyaret etti. Özdemir, Başsavcı Yeldan ve UNICEF Türkiye Çocuk Koruma Sorumlusu Göktan Koçyıldırım ve Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gonca Çelik ile birlikte Adana Adliyesi'nde bulunan Adli Görüşme Odaları'nı inceledi. Özdemir, Adana Adliyesi'nde Adli Görüşme Odası'nda yapılan uygulamaları yerinde izledi.
ADANA UYGULAMASINDA BİRİNCİ SIRADA
AGO uygulamalarında Adana'nın Türkiye geneli adliyeleri arasında birinci sırada olduğunu belirten Muhittin Özdemir, Adana Adliyesi'nin sistemi en iyi şekilde işleyişinin sağlanması konusunda çalıştığını belirterek, "Biz Adana'da AGO'nun başarısının, diğer adliyelere örnek olmasını istiyoruz. Bu insana yönelik bir hizmet. Burası, adliyenin soğuk ortamında, zorda kalmış çocuklar, kadınlar için sıcak bir yuva, onları korumaya yönelik iyi bir başlangıç. Adana bu başlangıçta bir numara oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.
EĞİTİM PROGRAMI DÜZENLENECEK
Sistemin daha iyi çalışması için ağır ceza hakimleri ile Cumhuriyet Savcılarına yönelik bire bir eğitim programı düzenleneceğini kaydeden Özdemir, "Bu sistem adliyede mağdurun yanında bir sistem olacak. Uzman sayısını arttıracağız. Tüm adliyelerde faaliyete geçirerek aktif bir şekilde işleyişini arttıracağız. Devlet mağdurun yanında olduğunu gösterecek. Mağdurların olay anında yoğun şekilde yaşadığı acıyı, şiddeti, utancı, burada henüz en başta yapacağımız destek ve yardımlarla psikolojileri ve ruh sağlıkları bozulmadan yürüteceğiz. Onları duruşmanın olumsuz ortamından kurtararak, ikincil travma ve mağduriyet yaşamalarını engelleyeceğiz" diye konuştu.
MAĞDURLAR DAHA FAZLA MAĞDUR OLABİLİYOR
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ise adliye olarak mağdur hakları merkezi ve bununla ilgili pilot uygulamaları geliştirmek için gayret gösterdiklerini belirterek, "Mesele mağdur olmak değil, ikinci kez mağdur olmamak. Bazı durumlarda, mağdurlar, daha fazla mağduriyete uğrayabiliyor. Özellikle yaşı, eğitimi, cinsiyeti, geldiği sosyal çevre itibariyle yargısal süreçlerde gerekli desteği alamayan mağdurlarımız, bir süre sonra beyanlarından vazgeçmek zorunda kalıyorlar, tanıkların süreçteki sağlıklı beyanları devam ettirilemiyor. Bu yüzden, onlara yapılacak desteğin, anlık destek değil de, sürecin başından beri, olayın olduğu andan itibaren devam ettirilmesi noktasında Adli Görüşme Odalarımız çok önemli bir basamak" diye konuştu. 

ADANA
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Özdemir: Devlet mağdurun yanında olduğunu gösteriyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ocak 2018, Cuma
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı