ANKARA HABERLERİ

Özdebir: Boşuna kürek çekiyoruz

AA
27.09.2014 - 01:17Son Güncelleme : 24.09.2014 - 12:14

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, "İmalat sanayisinin milli gelirden aldığı payın düşmesiyle karlarımız da azalıyor. Bir anlamda boşuna kürek çekiyoruz. Tüm dünyada sanayi ürünlerinin fiyatları hem gelişen teknoloji, hem de gelişen ülkelerdeki düşük ücretlerin neden olduğu rekabet dolayısıyla düşüyor" dedi.

AA

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, imalat sanayisinin milli gelirden aldığı payın düşmesiyle karlarının da azaldığını belirterek, "Bir anlamda boşuna kürek çekiyoruz. Tüm dünyada sanayi ürünlerinin fiyatları hem gelişen teknoloji, hem de gelişen ülkelerdeki düşük ücretlerin neden olduğu rekabet dolayısıyla düşüyor" dedi.
Özdebir, ASO'nun eylül ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin 2. çeyrekte yüzde 2,1 büyüdüğünü anımsatarak, bunun, beklentilerin altında bir oran olduğunu söyledi.
Bu yılın son çeyreğinde ekonominin canlanması halinde yılın yüzde 3 civarında bir büyümeyle kapatılabileceğini dile getiren Özdebir, bu yılki olası düşük büyüme nedeniyle kişi başına gelirin geçen yılki 10 bin 807 dolar düzeyinin altına inebileceğine işaret etti. Son 6 yıldır kişi başına gelirin 10 bin dolarda seyrettiğini kaydeden Özdebir, bu durumun Türkiye'nin orta gelir tuzağına düşme riskine ilişkin kaygıları güçlendirdiğini belirtti. Özdebir, bu durumdan kurtulmak için ülkenin ekonomik yapısını dönüştürmesi, inovasyona ve yüksek katma değerli ürünlere yönelmesi gerektiğine dikkati çekti.

SANAYİ ÜRÜNLERİ UCUZLADI

Sanayi ürünlerinin diğer mallar karşısında ucuzladığını, bunun karları olumsuz etkilediğini kaydeden Özdebir, Türkiye'de fiyatların 1998-2014 döneminde her sektörde aynı olmasa da ortalama 14 kat arttığını bildirdi. Bir sektördeki fiyat artışları milli gelirdeki artışın gerisinde kalmışsa bu durumun ilgili sektörde fiyatların düştüğü anlamına geldiğini dile getiren Özdebir, "1998 yılında sabit fiyatlarla imalat sanayisinin milli gelire katkısı yüzde 24 idi. Bu oran yıllar içinde dalgalanmalar göstermekle birlikte 2013 yılında da yüzde 24 oldu. Yani reel olarak imalat sanayisinin milli gelire katkısında bir değişiklik olmadı. Eskiden ne oranda üretiyorsak hala o oranda üretiyoruz" diye konuştu. Cari fiyatlar açısından imalat sanayisinin milli gelire katkısının 1998-2013 arasında yüzde 24'ten yüzde 15'e gerilediğini anlatan Özdebir, milli gelire sabit fiyatlarla aynı katkının yapılmasına rağmen imalat sanayisinin milli gelirden aldığı payın giderek düştüğünü ifade etti. Söz konusu payın düşmesiyle karlarının da azaldığına işaret eden Özdebir, "Bir anlamda boşuna kürek çekiyoruz. Ama bu durum sadece ülkemize ait olduğu sanılmasın. Tüm dünyada sanayi ürünlerinin fiyatları hem gelişen teknoloji, hem de gelişen ülkelerdeki düşük ücretlerin neden olduğu rekabet dolayısıyla düşüyor. Bu durum, hem rekabeti artırıyor, hem de karları baskılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

KÜÇÜK İŞLETMELERİN KARLILIĞINDA SORUN VAR

Rekabet gücünün, teknolojinin ve yaratıcılığın karların artmasındaki önemini vurgulayan Özdebir, Türkiye'de büyük ölçekli firmaların karlılığında ciddi bir sorun olmadığını, bu sorunu küçük ölçekli işletmelerin yaşadığını söyledi. Özdebir, ölçek ekonomilerinden yararlanmalarını sağlamak için işletmelerin büyümesinin önündeki engellerin mutlaka kaldırılması gerektiğini belirtti. Türkiye'de kurumlar ve gelir vergilerinde indirim yapıldığını hatırlatan Özdebir, "Ama bu indirim bu kar eden firmalar için geçerli. Bu yüzden önce kar etmemiz lazım" ifadesini kullandı. Güncel ekonomik güçlüklere rağmen Türkiye'nin görünümünün uzun vadede parlaklığını koruduğunu anlatan Özdebir, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Özdebir: Boşuna kürek çekiyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı