ANKARA HABERLERİ

Özdebir, Ankara sanayisinden beklentileri değerlendirdi

Hürriyet Haber
22 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ağustos 2009 - 20:40

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, ASO’nun Aylık Olağan Oda Meclisi Toplantısı’nda konuştu. Özdebir, Ankara sanayisinde durum tespiti ve beklentiler anketinin sonuçlarını değerlendirdi.

Hürriyet Haber

ANKARA Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, "Ankara Sanayisinde Durum Tespiti ve Beklentiler" anketinin Haziran sonuçları Mart ayındaki anket sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, üretimde artış belirten sanayicilerin oranının yüzde 17,5’den yüzde 38’e, iç satışlarda artış belirtenlerin oranının ise yüzde 17,5’den, yüzde 39’a yükseldiğinin görüldüğünü bildirdi.

ASO’nun Aylık Olağan Oda Meclisi Toplantısının açılışında konuşan Özdebir, "Ankara Sanayisinde Durum Tespiti ve Beklentiler" anketinin sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre Ankaralı sanayicilerden, aynı dönemler karşılaştırıldığında dış satışlarda artış belirtenlerin oranının yüzde 14’den yüzde 25’e, yeni siparişlerde artış belirtenlerin yüzde 16’dan yüzde 33’e, istihdamda artış belirtenlerin yüzde 8’den yüzde 18’e, ithalatta artış belirtenlerin yüzde 11’den yüzde 18’e, ürün fiyatlarında artış belirtenlerin yüzde 17’den yüzde 18’e, hammadde fiyatlarında artış belirtenlerin oranının da yüzde 40’tan yüzde 46’ya çıktığını kaydetti.

Ciddi bir daralma var

Ücretlerde artış belirtenlerin oranının ise yüzde 17’den yüzde 14’e gerilediğini belirten Özdebir, kredi kullanımında artış belirtenlerin oranının yüzde 44’ten yüzde 37’ye, stoklarda artış belirtenlerin yüzde 22,5’den yüzde 20,5’e düştüğünü bildirdi.

Bu sonuçların, geçen yılın son çeyreğinden beri ciddi bir biçimde daralan Ankara sanayisinde kötüye gidişin hız kestiğini gösterdiğini belirten Özdebir, bu görüşü destekleyen başka istatistiklerden de söz etmenin mümkün olduğunu, sözgelimi Mart ayında artış ve azalış belirtenler arasındaki fark karşılaştırıldığında bu farkın kapandığını, hatta bazı konularda farkın pozitife döndüğünün görüldüğünü anlattı.

Beklentilerde düşüş

Ankette Mart ve Haziran ayı sonuçlarının 2009 yılının kalanı için beklentiler açısından karşılaştırılmasının da yapıldığını belirten Özdebir, bu karşılaştırmanın sonuçlarına ilişkin de şu bilgiyi verdi:

"Üretimde artış bekleyenlerin oranı yüzde 59’dan yüzde 36’ya, iç satışlarda artış bekleyenlerin oranı yüzde 55’den yüzde 35’e, dış satışlarda artış bekleyenlerin yüzde 55’ten yüzde 33’e, yeni siparişlerde artış bekleyenlerin yüzde 57’den yüzde 36’ya, istihdamda artış bekleyenlerin yüzde 39’dan yüzde 19’a ve ithalatta artış bekleyenlerin oranının da yüzde 40’tan yüzde 19’a gerilediğini görüyoruz.

En kötü geride kaldı

Beklentilerdeki bu gelişmeleri, bazı beklentilerin yılın ikinci çeyreğinde kısmen gerçekleşmesine ve ekonomideki gidişatın daha iyi okunmasına bağlıyoruz. Bu görüşümüzü artış ve azalış bekleyenler arasındaki farkın kapanması da teyit etmektedir. 2009 yılının geri kalanı için beklentileri Mart ve Haziran sonuçlarıyla karşılaştırdığımızda artış ve azalış bekleyenler arasındaki fark üretimde, iç ve dış satışlarda, yeni siparişlerde, ürün fiyatlarında, kredi kullanımı ve ücretlerde pozitife dönmüş, yani artış bekleyenlerin oranı, azalış bekleyenlerin oranını geçmiştir.

Mart ayına göre kapasite kullanımındaki artış da Ankara sanayisinde en kötünün geride kaldığını desteklemektedir. Ankara sanayisinde kapasite kullanım oranı Mart ayına göre 6 puan artarak yüzde 52’ye yükselmiştir. Ancak, kapasite kullanım oranı hala 2008 Haziran ayındaki oranın 4 puan gerisindedir."

Tüketicinin güveni artmalı

TÜRKİYE’nin genel ekonomik görünümünün de Ankara’dan farklı olmadığına vurgu yapan Özdebir, sanayi üretimindeki düşüşün devam etmekle birlikte hız kestiğini anımsattı.

Konuşmasında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özdebir, Ağustos 2007’de başlayan ve Eylül 2008’de derinleşerek devam eden küresel krizin iki yılını doldurduğunu, uzunca bir aradan sonra ilk kez dünya ekonomisinde bazı toparlanma işaretlerinin görüldüğünü belirtti. Özdebir, Almanya, Fransa ve Japonya’da ikinci çeyrek büyüme rakamlarının bir önceki döneme göre pozitif olduğunu anımsattı ancak, bu toparlanmanın, esas olarak hükümetlerin yaptıkları harcamalardan kaynaklandığına, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülke ekonomilerinde tüketicilerin henüz harcama yapmaya başlamadıklarına dikkati çekti.

Gelişmiş ülkelerde tüketicilerin ekonomiye duydukları güven artmadıkça ve tüketiciler harcama yapmaya başlamadıkça dünyanın bu krizden çıkışının zaman alacağını söyleyen Özdebir, aynı durumun Türkiye için de geçerli olduğunu belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Özdebir, Ankara sanayisinden beklentileri değerlendirdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı