Ege Haberleri

EGE

  Özce’nin gözyaşları

  Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
  21.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.08.2009 - 20:26

  Subay olan babasının yurtdışı görevi nedeniyle liseyi Norveç’te okumak zorunda kalan 19 yaşındaki Özce Kutlu, ÖSS’de 13 yanlışla 287 ham puanı elde etti, ancak ÖSYM’nin Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) kurbanı oldu.

  ÖSYM’nin denklik diplomasına düşük AOBP verdiğini ve istediği tıp fakültesini kazanamadığını belirten genç kız, “Yabancı uyruklu olsam, Norveç’te bitirdiğim okul ve mezuniyet derecem Türkiye’deki bütün tıp fakültelerine sınavsız girmeme yetiyor. Ama Türk vatandaşı olarak düşük AOBP ile cezalandırıldım ve Hacettepe’yi, Gazi Tıp Fakültesi’ni hayal ederken, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleştirildim. Ben bedava not değil, yaptığım netlerin hakkını istiyorum” dedi. ÖSYM’de bu diplomalara ‘ne olduğu belli olmayan lise’ statüsünde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı verilmesini eleştiren Özce Kutlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani Tanzanya’da da Londra’da da lise bitirsen hepsine verilecek puan aynı. Uluslararası bakalorya diplomamın karşılığında aldığım puan ÖSS’de tüm soruları doğru yanıtlasam bile bana Hacattepe’nin, Cerrahpaşa’nın kapılarını açmıyordu.
  İtiraz ettik ama sonuç benim adıma hüsran. Babamın görevi nedeniyle yurtdışında okumak zorunda kalmamın ve başarılı olmamın faturasını bana acı ödettiler. ÖSS’de benden daha az neti olan adaylar benim önümde. Bir ilginç durum da Norveç’te okuduğum okul ve bitirme notlarım Türkiye’deki tüm tıp fakültelerine kabul edilmeye yetiyor. Yani benim notlarıma sahip bir yabancı öğrenci Türkiye’deki tıp fakültelerine sınavsız girebilme hakkına sahip. Ben Türk vatandaşı olduğum için alınmıyorum.” Deniz Kurmay Kıdemli Albay Cengiz Naci Kutlu ile emekli yüksek hemşire Özgül Kutlu’nun tek çocukları olan Özce Kutlu’nun okuyamamasını üzüntüyle izliyor. Anne Özgül, “Dava açtık ama kaybettik. Tek isteğimiz kızımızı okutmak” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı