Gündem Haberleri

  Özcan: "YÖK’ün yetkileri azaltılmalı"

  Serhat TEZCAN/BURSA, (DHA)
  08.11.2009 - 17:50 | Son Güncelleme:

  ULUDAĞ Üniversitesi’nin de üyesi olduğu Avrupa ve ABD’den 43 kurumun yer aldığı ‘Demokrasi için Üniversiteler Birliği’nin (Alliance of Universities for Democracy -AUDEM) düzenlediği konferanslar Bursa’da başladı.

  Toplantıya katılan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, demokratikleşme sürecinde YÖK’ün tasfiye edilmesinin akıllıca olmayacağını söyleyerek, “Her zaman söylüyorum YÖK’ün yetkilerini azaltmak akıllıca olabilir. Bazı yetkilerin budanmasında fayda var” dedi.

  Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü binasındaki konferanslara AUDEM Başkanı ve aynı zamanda State University of New York Rektörü John Ryder’in de aralarında bulunduğu 62 yabancı öğretim üye ve görevlisi katılıyor. Konferansta ‘Demokrasinin Temel Kurumları Olarak Üniversiteler’ başlıklı bir konuşma yapan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, program öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Sunumu hakkında bilgi veren Özcan, Türkiye’deki üniversitelerin tam olmasa da kısmen demokrasiyi yaşadıklarını söyledi. Bu konuda alınacak çok yol bulunduğunu vurgulayan Özcan, “Bugünkü konferansın önemli taraflarından birisi de üniversitelerin demokratik hayata ne katkısı olacağını ortaya çıkartmak. Üniversitelerin bu konudaki tecrübelerini birbirlerine aktarmalarını ve özellikle yardımlaşmalarını sağlamaktır” dedi.

  ‘ÖĞRENCİ KONSEYLERİNE BÜTÇE’

  Demokratikleşmenin uzun bir süreç olduğunu vurgulayan Özcan, öğrencileri bu sürece katmak gerektiğinin altını çizdi. Öğrenci konseylerinin daha iyi çalıştırılabileceğini söyleyen Özcan şöyle konuştu:
  “Karar alma sürecinde onlardan daha fazla yararlanabiliriz. Hali hazırda onların bütçeleri yok. Bu sene öğrenci konseyleri için üniversitelerimizin birer bütçe ayırması, bu sayede o arkadaşlarımızın toplantılarına diğer üniversite ziyaretlerini daha kolay yapmalarını sağlanacak. Bunu yaparsak demokratikleşme sürecine kolayca katılmalarını sağlarız. Acil yapılması gereken bir şey. Öğrencilerin demokratikleşme sürecini her zaman uyanık tutmalıyız ve beslemeliyiz.”

  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Türk üniversitelerinin dünya sıralamasındaki yeri hakkındaki soruya ise, “Türkiye’deki üniversitelerin ilk 100’de olması çabası içinde değilim. Onun gerçekleşmesi tabi ki gururumuz okşar. Ben bizim üniversitelerimizin hemen hepsinde hangi kalitede eğitim verilmesi ve bu kalitenin herkes tarafından kabul edilebilir olmasını tercih ederim” diye yanıt verdi.

  ‘REKTÖRLERİN YETKİLERİ DE BUDANMALI’

  Demokratikleşme sürecinde YÖK’ün tasfiye olup olmayacağı yönündeki soruya da cevap veren Özcan şunları söyledi:
  “YÖK’ün tasfiye olması çok da akıllıca bir şey olmaz. Her zaman söylüyorum YÖK’ün yetkilerini azaltmak akıllıca olabilir. Gerçekten yetkileri itibariyle ilk kurulduğu yılların, dönemin özelliklerini taşıyan yetkiler var. O yetkilerin budanmasında belki fayda olabilir. Rektörlerimiz için de yetkilerinin budanmasında fayda var ama, bizim gibi ülkelerde böyle yüksek öğrenim planlaması yapacak, önümüzdeki 20- 30- 40- 50 yılları planlayacak, üniversiteler için politikalar belirleyecek bir kuruma ihtiyaç var. Bu YÖK veya başka bir kurum olur ama YÖK’ün yetkilerinde biraz azaltılma yapıldığı zaman YÖK böyle bir kurum olabilir.”
  Konuşmanın ardından konferanslar başladı. Salı günü sona erecek programlar önümüzdeki günlerde Holiday INN Otel’de devam edecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı