Özcan Deniz’le aynı filmde oynamak isterim

Fahriye Evcen, Özcan Deniz'dan ayrıldığı haberlerine yanıt verdi.

Röportaj: Ömür GEDİK
23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme :

FAHRİYE EVCEN-ÖZCAN DENİZ FOTOĞRAFLARI

Ömür Gedik'in sorularını yanıtlayan Evcen, "Söylenenlere kulak asmamak gerek. Biz ayrılmadık. Her şeyi abarttılar" dedi. Genç oyuncu, bu ilişkinin kariyerine etki etmediğini de sözlerine ekledi: "Özcan'la her gece birkaç film izliyoruz. Filmleri takip eder oldum sayesinde. Ama onunla olduğum için kariyerimde gerilediğim ya da ilerlediğim yok."

Sabah Fahriye Evcen’i yarın vizyona girecek olan "Aşk Tutulması"nda izledim, ilk yorumu ben yazmış olayım: Fahriye filmde hem çok güzel, hem çok rahat, hem de çok doğal görünüyor. Neyse, aynı günün gecesi Evcen'le birlikte Özcan Deniz’i de yanımıza alarak yemek yedik. Onları ilk kez yan yana gördüm. Biraz sokaktaki teyze yorumu gibi olacak belki ama gerçekten birbirlerine çok yakışıyorlar. En önemlisi, ikisi de sinema delisi! Altın Portakal ve sektör dedikodularıyla başladığımız yemek, Özcan Deniz’in sahneden kazandığını sinemaya yatırma planlarıyla tatlıya bağlandı. O Kanal D’de yayınlanan "Aşk Yakar" dizisinin çekimleri için yanımızdan ayrılınca da biz sinema ağırılıklı sohbetimize Fahriye Evcen’le devam ettik.

Özcan Deniz’le aynı filmde oynamak isterim
- Psikolog gibi hissettim şimdi kendimi ama hadi sizinle şöyle bir geçmişe dönelim. Oyunculuk nasıl başladı?

Almanya’da yaşarken, oyunculukla amatör tiyatrocu olmak dışında alakam yoktu. Türkiye’ye tatil amaçlı geldim ve tesadüfen oyunculuğa başladım. Almanya’da sosyoloji eğitimi alıyordum. Ama şimdi okulu dondurdum.

- Sosyoloji eğitiminin oyunculuğunuza faydası olduğunu düşünüyor musunuz?

Karakteri çözmeme ve durumu analiz etmeme fayda sağlıyor. Bu bilgiler sayesinde daha farklı bir gözle bakabildiğimi düşünüyorum.

12 YAŞINDA FATİH AKIN’I TANIDIM

- Almanya’dayken Türk filmleri izler miydiniz? Fatih Akın’ın başarıları size nasıl yansıyordu?

Orada Türk filmleri çok bilinmiyor. Ben küçükken bir "Eşkıya" fırtınası esti. Fatih Akın’ın ilk filmi "Kısa ve Acısız"ı gece ders yaparken televizyonda izledim. Kendisini 12 yaşındayken o filmle tanıdım ve ondan sonra da tüm işlerini takip ettim.

- Fatih Akın’a Türk mü yoksa Alman yönetmen mi deneceği çok tartışılıyor. Siz oradan baktığınızda bu soruyu nasıl cevaplıyorsunuz?

Orada Fatih Akın’a Türk asıllı Alman yönetmen olarak bakıyor herkes. Bizim için de durum aynı. Kimlik olarak Türküz ama içinde yaşadığımız kültür olarak Almanız. Arada bir durum.

- Türkçeniz çok düzgün. Bu, yurtdışından gelenlerde sık rastlanan bir durum değildir. Nasıl başardınız?

Üç yıldır buradayım ve kendi kendime düzelttim Türkçemi. İlkokulda da 4 yıl Türkçe dersi almıştım. Türkçem zaten bozuk değildi.

ÖZCAN’LA HAKKIMIZDA ÇOK YALAN HABER YAZILDI

- Aileniz burada oyunculuk yapmanıza nasıl bakıyor?

Çok uzaktalar, televizyondan izliyorlar ve bu durumu çok fazla kavrayabilmiş değiller. Birkaç yıl içinde sinema filmlerim arttıkça durumu daha iyi anlayabilecekler gibi geliyor bana. Sinema filminde olmam, onları çok daha fazla heyecanlandırıyor.

- Özcan Deniz’le sevgili olmanızdan ve bunun sürekli basında yer almasından rahatsızlar mı peki?

Yok. Bu işi yapan insanlar haliyle göz önünde oluyorlar. Bu kimsenin istediği ya da tercih ettiği bir şey değil. Söylenenlere kulak asmamak gerek. Yazılanların bir kısmı yalan zaten.

- Ayrıldığınız yazıldı mesela...

Yoktu öyle bir şey de... Abarttılar.

- Doğru olmayan bir şeyi gazetede okuduğunuzda ne hissediyorsunuz?

Bir şey hissedemiyorum. Gülüyorum ve bunları görmezden geliyorum artık. Etkilenmiyorum. Bu camiadan olmayan insanlar da yazılanların yalan olduğunun farkında çünkü. Beni yolda durdurup “siz yazılanlara bakmayın, birbirinize çok yakışıyorsunuz, ikinizi çok seviyoruz” diyenler çok.

/images/100/0x0/55eb465af018fbb8f8b6a312ÖZCAN’LA SÜREKLİ FİLM İZLİYORUZ

- Bu ilişki kariyeriniz için avantaj mı, dezavantaj mı?

Her ikisi de değil. Özcan Deniz’le birlikte olduğum için gerilediğim ya da ilerlediğim yok.

- Özcan Deniz’in sinemayı çok sevdiğini biliyorum. Sahne sahne anlatır filmleri. Ortak sohbetlerinizde sinemanın ve oyunculuğun yeri ne?

Bana sürekli bunu, şunu izledin mi diye soruyor. İzlememişsem “Nasıl olur, izlemen lazım, hemen o filmi bulayım sana" diyor ve buluyor da. Her gece bir, iki film izliyoruz. Beni de sürüklüyor, filmleri takip eder oldum sayesinde. Bu anlamda bana çok şey kattığı bir gerçek.

- Tanışmadan önce Özcan Deniz’i nasıl bilirdiniz?

Sinema filmlerini ve hit şarkılarını biliyordum tabii, ama Almanya’da olmamdan dolayı her şarkısını bilmediğimi de itiraf etmeliyim.

- "Aşk Tutulması"nda başroldesiniz. Filmde Fenerbahçelilik işleniyor. Siz Fenerbahçeli misiniz?

Özcan’dan sonra oldum. Özcan bana "Takım tutuyor musun?" dedi. "Tutmuyorum" diye cevap verince de “Tamam artık Fenerbahçelisin” dedi. Üstelik o anda "Aşk Tutulması"nı çekiyorduk.

SADECE ANNE BABAMA ŞIMARIRIM

- "Aşk Tutulması"na “evet” demenizin nedeni neydi?

Bundan önce bir psikolojik dramda akıl hastası bir kızı canlandırdım. Orada çok fazla diyaloğum yoktu. Bu film onun tamamen zıttı. Türü romantik komedi, oynadığım karakter ise çok canlı, çok konuşan, biraz şımarık bir kız.

- Siz gerçek hayatta şımarık mısınızdır peki?

Yok. Sadece anneme, babama şımarırım. O çocuksu bir şımarıklıktır.

- Bu filmde neler öğrendiniz?

Ben bundan önce hiç komedide oynamamıştım. "Yaprak Dökümü" ağır bir dram. "Cennet" de psikolojik bir gerilim ve dramdı. "Aşk Tutulması" sayesinde komedide rahat olabildiğimi gördüm.

KENDİMİ ÇOK ELEŞTİRİYORUM

- Kendinizi çok eleştirir misiniz?

Hem de nasıl! Sürekli takılıyorum oyunculuğuma...

- Bazıları kendini seyredemez. Siz her hafta izliyor musunuz "Yaprak Dökümü"nü?

Her hafta izliyorum. Bu işimin bir parçası bence... 15 yıl sonra izlememe lüksüne sahip olabilirim belki, ama benim gibi

Özcan Deniz’le aynı filmde oynamak isterim
genç bir oyuncunun kendisini izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

- "Aşk Tutulması"nda şöyle bir cümle var: “Hemen yap, sonra karar vermek zorunda kalabilirsin.” Siz bir yatıp kalkayım sonra karar vereyim diyenlerden misin?

Zamanını geçirmeden mutlaka yaparım. O an kaçtığında bir daha yakalayamıyorsun çünkü. Mantığım da evet diyorsa neden bekleteyim ki?

- Monica Belluci’ye benzetiyor musunuz kendinizi?

Herkes benzetiyor ama ben aynaya baktığımda karşımda Monica Belluci’ye benzeyen birini görmüyorum.

AİLEMDEN EVLEN BASKISI YOK

- "Aşk Tutulması"nda sizin oynadığınız Pınar’a ailesi evlenmesi için baskı yapıyor. Bu gerçek hayatta alışık olduğunuz bir şey mi?

Kesinlikle hayır. Bu Türk kültüründe olan bir şey, ama ben birebir yaşamadım bunu.

- Peki o sahnelerde nasıl hissettiniz kendinizi?

Çok kötü hissettim. Bir genç kızın üzerinde öyle bir baskı olması çok fena... Kabul edilir gibi değil.

- Sohbeti Özcan Deniz ve sinemayla bitirelim. Onunla aynı filmde oynamanız istense, kabul eder misiniz?

Ederim, hem de seve seve ederim. Onunla aynı filmde oynamak güzel olur.

ÖPÜŞME SAHNESİ YÜZÜNDEN

FİLMİ REDDETTİĞİM OLDU

- "Aşk Tutulması"nda öpüşme sahnesi var. Bir film için yapmayacağınız bir şey var mı?

O sahnenin filmde yeri yoksa asla yapmam. Ama yine de seçiciyim. Yaşadığımız ülke onu gerektiriyor. Bu tip sahneler /images/100/0x0/55eb465af018fbb8f8b6a316malzeme yapılıyor çünkü. Ama bu filmdeki öpüşme sahnesi hikaye açısından gerekliydi. Yine de geçmişte bu tip sahneler için reddettiğim projeler oldu, ileride de olacaktır.

- Öpüşme sahnesi nedeniyle mi reddettiniz teklifleri?

Evet. Seçici olmam gerektiğini düşünüyorum. Bu başta kendim için gerekli. Zaten kendim için iyi olan ailem, erkek arkadaşım için de doğru oluyor.

TUTKULU AŞKLAR DAHA ÇOK GENÇLİKTE YAŞANIYOR

- "Aş Tutulması"ndaki gibi bir aşk olabilir mi sizce? Tutkulu, her şeyden vazgeçirten?

Bu tip aşklar bence gençken, insan daha safken yaşanıyor. Aşk için bir şeylerden vazgeçmek ya çok tutkulu ya da genç ruhlu bir erkeğin yapabileceği bir şey sanki. Kadınlarda durum biraz daha farklı olabilir tabii.

Reytinglerde zirveyi kimseye kaptırmayan "Yaprak Dökümü" dizisi ile tanınan Fahriye Evcen, sinemaya "Cennet" filmi ile başladı. Şimdi ise Murat Şeker’in yönettiği romantik komedi "Aşk Tutulması"nda Tolga Sayışman’la başrolü paylaşıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün