"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

Özcan’a karşı Mahsun

<B>Mahsun Kırmızıgül</B>’ün yeni dizisi <B>Aşka Sürgün </B>perşembe akşamları yayınlanacaktı. Hatta geçtiğimiz hafta yayın akışına konan dizinin günü son anda <B>Kurtlar Vadisi</B>’nin öne çekilmesiyle değişti.

Açıkçası atv ve dizi yapımcıları Kurtlar Vadisi’nin karşısına çıkmaktan çekindi.

Çünkü dizilerin ilk bölümleri çok önemli. Diziler iki-üç haftada yayından kalktığı için yapımcı ve senaristler ilk bölüme fazlasıyla dikkat ediyorlar artık.

Kurtlar Vadisi’nin karşısından kaçan Aşka Sürgün, kendine rakip olarak da Haziran Gecesi’ni seçti.

Bir dönem Prestij Müzik nedeniyle adları yanyana anılan Özcan Deniz-Mahsun Kırmızıgül yıllar sonra dizileriyle karşı karşıya gelmiş oldu böylece.

Bu akşam bir yanda Mahsun Kırmızıgül diğer yanda Özcan Deniz olacak. Bu rekabetten kimin galip geleceğini çok merak ediyorum.

Bir gerçek var ki bu akşamdan itibaren Haziran Gecesi çok daha dikkatli olmak zorunda. Dizinin senaryosunda sıkıntılar yaşanmaya başladığını daha önce söylemiş ve böyle giderse düşüşe geçeceğini iki hafta önce yazmıştım.

Son iki bölümdür bir-iki puanlık rating kaybı var dizinin. 12’lerden 10’lara geriledi, daha da önemlisi çevremde dizinin senaryosuyla ilgili özellikle kadın izleyicilerden fazlasıyla şikayet gelmeye başladı.

Aşka Sürgün iyi bir başlangıç yaparsa Haziran Gecesi’ni önümüzdeki haftalarda zor duruma düşürebilir.

İki dizinin bu akşam prime time birinci kuşakta nasıl bir sonuç alacağı bu yüzden önemli.

Tabii bu kuşakta Ekmek Teknesi’ni de unutmamak lazım. atv’de Kurşun Yarası’nın bitmesiyle iyice yükselişe geçen Ekmek Teknesi haftalardır ikinci sırada yer alıyor.

Bu geceki bir başka değişiklik ise Kanal D’nin Seher Vakti’ni pazartesi gecesinden kaldırması. Yeşim Salkım’ın dizisi artık pazar akşamları yayınlanacak.

Geçen hafta pazartesi dizilerinin ilk 100 program içindeki sıralaması ve ratingi şu şekilde olmuştu;

1- Bir İstanbul Masalı (22.10) 12.7

2- Ekmek Teknesi (20.30) 10.3

3- Haziran Gecesi (20.15) 10.0

10
- Köpek (tekrar) (20.30) 6.1

19
- Alacakaranlık (22.10) 4.5

21
- Seher Vakti (22.05) 4.1

Bakalım Köpek’in yerine yayınlanacak Aşka Sürgün listeyi nasıl etkileyecek?

Aranan Adam zor durumda

Perşembe akşamı ekranda ‘İkinci Hugo vakası’ yaşandı. Tolga Garipoğlu her ne kadar bugün, ‘Böyle bir şey olmadı’ diye inkar etse de yıllar önce Hugo’ya telefonla katılan izleyicinin, Tolga’ya savurduğu ‘Senin de Hugo’nun da...’ diye başlayan sunturlu küfürünü hepimiz hatırlıyoruz.

Benzer bir olayı Kanaltürk’te Aranan Adam’ı yeniden ekrana koyan Müfit Can Saçıntı canlı yayında yaşadı.

Habertürk’teki Full Ekran’ı bitirip daha yeni eve dönmüştüm ki, Müfit’i ekranda gördüm. Bir yandan telefonda konuşurken, diğer yanda göz ucuyla programa bakıyorum.

Reality programların konuşulduğu programda tam o sırada telefondaki ses; ‘Ben bunların alayının .... koyayım’ demez mi?..

Müfit, ‘Ne yaptın baba ya...’ diyebildi ancak. Sonra programa aynen devam etti.

Kulaklarıma inanamadım, hani evde tek başıma olsam diyeceğim ki, yorgunluktan yanlış duydum.

Ama yok, duyduğum aynen doğruydu.

Canlı yayının son kurbanı Müfit Can Saçıntı olmuştu.

Son nokta Teke Tek’te

Hafta sonunu reality programları tartışarak geçirdik. Sabah haberlerinden Dr. Stress’e, A Takımı’ndan gazete-dergilere kadar pek çok yerde RTÜK Başkanı Fatih Karaca’nın açıklamasıyla daha bir hararetle tartışılan reality programları konuştuk.

Konuyla ilgili son noktayı ise bu akşam Fatih Altaylı Teke Tek’te koyacak. Daha önce NTV’ye, TV8’e de konuşan Karaca bu tartışmaların ardından ilk kez uzun uzun ne demek istediğini açıklayacak.

Ben bu süreçte müdahalesini abartılı bulduğum için Karaca’yı eleştiren isimler arasında yer aldım. Bu akşam Teke Tek’te ne diyeceğini merakla bekliyorum.

Fırat kaç yaşında?

Yağmur Zamanı’nın son bölümünde Mehmet, Fırat’a ‘40’ına yaklaştın’ diyordu. Sonra Fırat eşinin mezarına gitti, mezar taşında gördük ki kadının doğum tarihi 1963.

Aynı yaşta evlendiklerini düşünsek bile Fırat 42 yaşında yapıyor. ‘40’ına yaklaşması’ için ya Fırat’ın eşinden 4-5 yaş küçük olması gerekiyor ya da bu işte bir yanlışlık var.

Bir diğer gözüme batan nokta da Bütün Çocuklarım dizisindeydi.

Baba kızını daha önce biriyle birlikte olduğu için suçluyor, onu eski sevgilisiyle evlenmeye zorluyor, ailenin yardımcıları ve kızın büyükannesi de işi iyice körüklüyordu.

Namus yüzünden kızların öldürüldüğü bir ülkede, çok izlenen bir dizide böyle bir düşüncenin hakim olması üzücü değil mi?

TV bombaları

Başım dönüyor

Zil zurna aşık değilsin ya...

<ı>Belma Hanım (Size Anne Diyebilir miyim’de Seval’a nasihat ediyor)

Türk filmi gibi

Benim sevgim öyle hisliydi ki...

<ı>Sabri (Size Anne Diyebilir miyim’de Seval’a dert yanıyor)
X