« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Özbekler büyük coşkuyla karşılandı

Londra'da düzenlenen 30. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda 4 madalya kazanan Özbekistan kafilesi, ülkesinde büyük bir coşkuyla karşılandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Olimpiyat oyunlarına 53 sporcuyla katılan Özbekistan kafilesi, bu olimpiyatlarda 1 altın ve 3 bronz madalya olmak üzere ilk defa toplam 4 madalya elde etti. Londra'dan dönen Özbekistanlı sporcular, Taşkent havaalanında Özbekistan Senato Başkanı İlgizar Sabirov, Yasama Meclisi Başkanı Dilaram Taşmuhammedova ve diğer üst düzey Özbek yöneticilerin yanı sıra çok sayıdaki Özbek tarafından coşkuyla karşılandı.

Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından imzalanan kararnameyle, olimpiyatlarda serbest güreşte 120 kiloda altın madalya kazanan Artur Taymazov, “El-Yurt Hürmeti Nişanı” ile ödüllendirilirken, bronz madalya elde eden Soslan Tigiyev, Rişad Sabirov ve Abbas Atayevise “Özbekistan Gururu” unvanına layık görüldü.

Bu ödül ve nişanlar, Başbakan Şevket Mirziyayev ve diğer hükümet üyelerinin katıldığı törenle madalya sahibi sporculara takdim edildi. Özbekistan hükümeti, daha önce olimpiyat oyunlarında madalya alan sporculara verilecek para ödülünü de buna göre altın madalya için 150 bin, gümüş için 75 bin ve bronz madalya için ise 50 bin Som olarak kararlaştırmıştı.

Özbek sporcu Artur Taymazov tarihe geçti

Bu arada, olimpiyatlarda serbest güreşte 120 kiloda altın madalyaya uzanan Artur Taymazov, tarihe geçti. Taymazov, olimpiyat tarihinde güreşte 120 kiloda arka arkaya 3 altın ve bir gümüş madalya kazanan ikinci sporcu oldu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler