« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Özbek futbolunun 100. yıl kutlaması

Özbekistan futbolunun 100. yılı, başkent Taşkent'in Bunyodkor kulübünün yeni stadında yapılan muhteşem bir tören ile birlikte kutlandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un da katıldığı, Özbek futbolunun 100. yılı kutlamalarına, ülkedeki spor ve devlet adamlarının yanı sıra Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri futbol federasyonu yetkilileri ve ülkede faaliyet yapan yabancı misyon temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kutlamalar çerçevesinde, son yıllarda yaptığı flaş transferlerle sık sık gündeme gelen Taşkent'in Bunyodkor kulübünün yeni stadının da resmi açılışı yapılırken, Bunyodkor, yeni yapılan sahadaki ilk maçında ülkenin en köklü kulübü Pahtakor ile dostluk maçında karşı karşıya geldi. FIFA kokartlı ünlü Özbek hakem Ravşan Ermatov'un yönettiği dostluk maç 3-3 beraberlikle sonuçlandı.

Resmi kutlamalar çerçevesinde konuşma yapılan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, son yıllarda ülkede sporun ve futbolun gelişmesine çok önem verilmekte olduğunu hatırlatarak, böyle bir muhteşem stadın açılmasının, Özbek futbolunun 100. yılı kutlamalarına denk gelmesinin çok sevindirici olduğunu kaydetti.
Kerimov, bünyesinde 7 futbol sahası, çocuk futbol altyapı okulları, yüzme havuzu ve diğer spor tesislerini bulunduran Bunyodkor Stadının, çok kısa sürede inşaatının tamamlandığını ve en çağdaş teknolojilerle donatıldığını belirtti.

Toplam 56 hektar alanda yer alan stadın, dünyadaki en çağdaş statlardan hiç bir eksiğinin olmadığını ve büyük turnuvalara evsahipliği yapmaya müsait olduğunu vurgulayan Kerimov, bu stadın Özbek sporcularının dünya spor arenalarında başarı elde etmelerine ve Özbekistan'ın uluslararası arenadaki nüfuzunu daha da yükseltmesine hizmet edeceğini belirtti.

Özbek futbolunun 100. yılı ve Bunyodkor Stadı'nın resmi açılışı kutlamaları çerçevesinde, çeşitli dans ve spor gösterileri yapılırken, ayrıca ülkenin önde gelen sanatçıları türkü ve şarkılarını seslendirdi. Kutlamalar, havai fişek gösterileri ile sona erdi.

Özbekistan'daki ilk futbol kulübü 1912 yılında ülkenin Kokand ve Fergana şehirlerinde kurulurken, 1914 yılında Fergana vadisinde ilk futbol şampiyonası düzenlendi. Özbekistan Futbol Şampiyonası ise 1926 yılından bu yana düzenleniyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz