MANİSA HABERLERİ

Özbayram’dan Taziye Mesajı

IHA
27.02.2015 - 15:52Son Güncelleme :

MİLLİYETÇİ HARKET PARTİSİ (MHP) MANİSA MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI ALİ ÖZBAYRAM, BU SABAHA KARŞI SOMA’DAKİ İMBAT MADENCİLİKTE GEÇİRDİĞİ İŞ KAZASI SONUCU HAYATINI KAYBEDEN MADEN İŞÇİSİNE ALLAH’TAN RAHMET GERİDE KALANLARINA İSE SABIR DİLEDİ.

IHA

Milliyetçi Harket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili aday adayı Ali Özbayram, bu sabaha karşı Soma’daki İmbat Madencilikte geçirdiği iş kazası sonucu hayatını kaybeden maden işçisine Allah’tan rahmet geride kalanlarına ise sabır diledi.
Özbayram yaptığı açıklamada, “Bu kez ateş sadece düştüğü yeri değil, düşmediği yeri de yakmıştır. Bir avuç kömür, bir lokma ekmek için ömrünü feda eden işçimize Allah’tan rahmet, geride kalanlarına ve milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Adaletin tahakkuk etmesini ve ihmali olanların, her kimse cezalandırılması gerekmektedir.” dedi
Özbayram 301 madencinin hayatını kaybetmesinden sonra gündemde konuşulmaya başlanan yasa ile ilgili olarak da “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun, işçi ölümlerinin ve meslek hastalıklarının önlenmesinde tek başına yeterli olmadığı bu faciayla bir kez daha açığa çıkmıştır. Bu facia fiili olarak yasanın yetersizliğinin kanıtı olmuştur” dedi.
DENETİM MEKANİZMALARININ GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR
Denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiğini anlatan Özbayram, “Üretim baskısının kaldırılması, zayıflatılması gerekir. Öte yandan ocaklarda kiralama sisteminin getirdiği ihale baskısı da işverenin koruyucu önlemleri almasını olumsuz yönde etkilemektedir. Kısa dönemli ihaleler, uzun verimli koruyucu yatırım yapmayı önlemektedir. Yalnızca bölgede değil yurt genelinde ruhsatsız madenlerin çalışması ivedilikle ve koşulsuz olarak önlenmelidir” şeklinde konuştu.
Bilgi ve teknoloji üretemeyen sistemin, dünya piyasalarıyla rekabet edebilmenin en kolay yolu olarak ucuz ve güvencesiz emek üzerinden üretim yaptırmayı model olarak benimsediğini kaydeden Özbayram şunları söyledi:
“Türkiye’de uygulanan ekonomik sistemin sermaye birikim koşullarına ve madencilik sektörünün özgün yapısına bakıldığında yapısal olarak ’kaza’ üreten bir sistem ortaya çıkmaktadır, bunun önüne geçilebilmesi için hala neden beklenilmektedir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Özbayram’dan Taziye Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2015 tarihinde saat 15 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Özbayram’dan Taziye Mesajı haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:28
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı