Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özal'ın eski dünürünün kardeşine sahtecilik baskını

  Taylan YILDIRIM- Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  13.11.2009 - 11:15 | Son Güncelleme: 13.11.2009 - 11:15

  İZMİR'de düzenlenen sahtecilik operasyonunda, kimsesizler ve ekonomik durumu iyi olmayan kişiler adına kurdukları şirketler üzerinden, komisyon karşılığında yüklü miktarlarda sahte fatura düzenleyen şebeke çökertildi.

  Turgut Özal'ın eski dünürü Alpaslan Beşikcioğlu'nun kardeşi M.Y.B.'nin de, şebekenin liderlerinden biri olduğu ortaya çıktı. 8 şüpheli işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi.

  Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte bazı firmalar adına sahte fatura düzenlendiği bilgisi üzerine Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin araştırmalarında, sahte fatura kullanan şirketler üzerinden takibe alınan şebe elemanlarının kimlikleri belirlendi.

  GÖZALTINDA SÜRPRİZ İSİM

  Sahtecilik şebekesi hakkında 7 ay süren araştırmaların tamamlanmasının ardından operasyon düzenlendi. İzmir'in çeşitli semtlerinde belirlenen 12 ev ile 8 işyerine eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda, Turgut Özal'ın eski dünürü Alpaslan Beşikcioğlu'nun kardeşi M.Y.B.'nin de aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerle birlikte 11 milyon liralık sahte fatura, 6 şirkete ait kaşe, şirketlere ait sevk irsaliyeleri, tahsilat makbuzları, 5 bilgisayar ele geçirildi.

  KDV ORANINA GÖRE KOMİSYON ALMIŞLAR

  Şüphelilerin sorgularında kullandıkları sahtecilik yöntemleri de deşifre edildi. Şebeke elemanlarının, kimsesiz ve maddi durumu iyi olmayan kişiler adına şirket kurdukları, daha sonra ise, bu şirketlerin faaliyetlerini vekaletnamelerle yönettikleri saptandı. M.Y.B.'nin liderlerinden olduğu şebekenin, benzer yöntemlerle kurduğu 22 şirket üzerinden bağlantıya geçtikleri kişilere, KDV oranlarına göre yüzde 2 ile 4 oranlarında komisyonlarla sahte fatura kestikleri, fatura vergilerini ise ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları belirlendi.

  Şebeke elemanlarının İzmir'deki şirketlerin yanı sıra Muğla'dan Antalya'ya kadar olan bölümdeki sahil şeridinde bulunan bazı otellere de sahte faturalar kestikleri ortaya çıktı. Elde edilen şirket bilgileri ile faturalar incelenmek üzere Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne gönderildi. Gözaltındaki şüphelilerden 8'i ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı, M.Y.B. ile birlikte 8'i ise, adliyeye sevkedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı