Gündem Haberleri

  Özal olsaydı Başbuğ’u alırdı

  Asım GÜNEŞ - Serkan AKKOÇ / DHA
  08.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  40 Vakıf İnsana Saygı Toplantısı’nda konuşan Star Gazetesi yazarı Berat Özipek’in, AK Parti ile Fethullah Gülen’i bitirme planıyla ilgili Turgut Özal’ın yapacağı şeyler konusundaki düşünceleri, salondan büyük alkış aldı. Özipek, “Gereğini yapmasını beklemez, Genelkurmay Başkanı’nı görevden alırdı” dedi.

  TÜRKİYE Kültür Vakfı’nın, 40. kuruluş yılı nedeniyle Haliç Kültür Merkezi’nde düzenlediği 40 Vakıf İnsana Saygı Toplantısı’na, Star Gazetesi yazarı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Berat Özipek’in sözleri damgasını vurdu. Türkiye’deki oligarşik yapının Turgut Özal’la birlikte yıkılmaya başladığını anlatan Berat Özipek’in, bugün Türkiye’nin gündemine oturan Demokratik açılım ve AK Parti ile Fethullah Gülen’i bitirme planıyla ilgili Turgut Özal’ın yapacağı şeyler konusundaki tespitleri, salondan büyük alkış aldı.

  Özal’ın demokratik açılımı kesinlikle destekleyeceğinin altını çizen Özipek, “AKP ve Fethullah Gülen’i bitirme planına karşı, gereğini yapmasını beklemez, Genelkurmay Başkanı’nı görevden alırdı. Belki de Genelkurmay Başkanı görevden alındığını televizyondan öğrenirdi” dedi. Özipek’in, Turgut Özal’ın en büyük hatasını ise Mesut Yılmaz’ı siyasete sokmak olarak nitelemesi salonda gülüşmelere neden oldu.

  İdeali, erdemi ihmal eden ilkesizliğe mahkûm olur

  Başbakan Tayyip Erdoğan da konuşmasında özetle şunları söyledi:/images/100/0x0/55eaedccf018fbb8f89fba91

  * Her fırsatta dile getirdiğimiz, bin yıllık bir ortak yaşama rağmen, millet meselesi, millet kavramı, millet tasavvuru üzerine dört başı mamur, kuşatıcı, kapsayıcı analizlerin oluşmamış olması, işte bugün de sıcak bir şekilde hissettiğimiz gibi önemli bir noksan. Azınlıklar meselesi gündeme geliyor. Onların haklarını da savunmak zorundayız. Aydınlarımız kendi kutuplarına çekiliyor. Alevilerin meseleleri gündeme geliyor, taraflar hemen gardlarını alıyor. Sosyal meseleler, ekonomik meseleler gündeme geliyor, ideolojiler fikirlerin önüne geçiyor.

  * Kürt meselesi, ister Doğu-Güneydoğu Anadolu meselesi gibi konularda aydınlar uç noktalara savrulmuşlardır. Milliyetçiyim diye muhalefet edenler millet ve milliyet tasavvurundan yoksun. Sosyal demokrat olduğunu iddia edenler, dünya gerçeğinden, sosyal demokrasinin fikri temelinden yoksun. Mukaddesatçıyım diyenler, manevi geleneğin irfan ve hikmet anlayışından yoksun. Değeri, ideali, erdemi, aşkı, düşünceyi ihmal eden kim olursa olsun yüzeyselliğe, çapsızlığa, ilkesizliğe mahkûm olmaktan kurtulamaz.

  Topluma hizmet eden toplumun efendisidir

  TÜRKİYE Milli Kültür Vakfı’nın 40’ıncı yılında “40 Vakıf İnsana Vefa” toplantısına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal’la yanyana oturdu. Başbakan Erdoğan, vakıf adına Semra Özal’a hat sanatıyla yapılmış tablo takdim etti. Erdoğan’a ise üzerinde “Bir toplumun hizmet edeni, o toplumun efendisidir” yazılı bir hat eseri hediye edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı