Gündem Haberleri

  Özal: "Kongre ya son ya başlangıç kongresi olacak"

  Mehmet Kayhan YILDIZ-Ali GÜLER/KONYA, (DHA)
  21.10.2008 - 21:29 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkan Adayı Ahmet Özal yapılacak olan kongrenin, Anavatan Partisi için ya son kongre ya da başlangıç kongresi olacağını söyledi.

  Özal, Anavatan Partisi'nin iktidar olduğu dönemde yapılanların bugün hala kabul edildiğini kaydetti.

  ‘EKONOMİK KRİZ ESAS KASIM'DAN SONRA’

  Anavatan Partisi Konya İl Teşkilatı'nda, partililerle biraraya gelen Ahmet Özal, ülkenin durumunu değerlendirirken, basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı. Kongre sürecine girdikten sonra 45 ili ziyaret ettiğini belirten Özal, “Her ilde esnaf bitmiş durumda, çiftçinin durumu belli zaten. Büyük fabrikalar üretimlerini durdurmuş. Dünyada ekonomik kriz varken, Türkiye'de umursamamazlık var. Tedbir alınmıyor. Sanki Türkiye güçlüymüş gibi. Çok büyük bir işsizlik var. Bunun ekonomik ve politik sebepleri var. Türkiye, henüz ekonomik krizi görmedi. Kasım ve Aralık ayından sonra ekonomik kriz Türkiye'ye gelecek. Esas kriz, 2009'da olacak. Türkiye, şu anda en iyi durumda. Bunun sebepleri AKP'nin Kemal Derviş'ten devraldığı ekonomik programı devam ettirmesi” dedi.

  ‘RAHMETLİ ÖZAL'IN YAPTIKLARINI GERİ GETİRİYOR’

  Türkiye'de yapılan doğru şeylerin daha sonra gelen iktidarlar yanlışa çevirdiğini ifade eden Özal, “Başbakan bir açıklama yaptı. ‘Teröre karşı özel timleri geri getireceğiz’ dedi. Özel timler, zaten rahmetli Özal döneminde kurulmuştu. Ama rahmetliden sonra özel timleri terörden alıp orduya verdiler.

  Terörle savaş orduların yapacağı iş değildir. Teröre karşı terör timleri ile savaşmak gerekir. Çünkü, terörde vur kaç taktiği vardır. Siz, 20 yaşındaki çocukları dağlara sürmeye kalkarsanız, daha çok şehit verirsiniz. Ordular, savaşları sınırları koruyarak diğer ordulara karşı korur. Ama terörle savaş profesyonellerin vereceği bir savaştır. Şimdi maalesef Özal'ın yaptıkları geri getiriyor. Ama bu arada bir sürü şehit veriyoruz” dedi.

  Yine Başbakan, ‘Güneydoğu'ya 12 milyar dolar yatırım yapacağız. GAP'ı (Güneydoğu Anadolu Projesi) bitereceğiz. 4 milyon insan iş sahibi olacak. İnsanlar dağa çıkmayacak ve terör azalacak’ diye açıklama yapıyor. 1993 yılında babam vefat edince, hiçbir yatırım yapılmadı. Erdoğan, eğer 6 sene önce hükümet olduğunda bunu yapsaydı, bu kadar insan dağa çıkmaz ve bu kadar insan şehit olmazdı. O dönem, Anavatan Partisi'nin yaptıkları bugün kabul ediliyor” diye konuştu.

  ANAP'ın çöküşünü de anlatan Özal, “Ben Kongre için bütün illerimizi ve ilçelerimizi geziyorum. ANAP teşkilatlarındaki akıl, bilgi, birikim genel merkezden daha fazla. Çünkü Cumhurbaşkanlığı seçiminde, teşkilatlara soruldu. ‘Meclise girelim mi, girmeyelim mi?’ diye. Teşkilatlar ‘girelim’ dedi ama girilmedi. ANAP yıkıldı. Birleşme hadisesinde de kaybetti ve mahvoldu. Seçime girmedi. Hiçbir siyasi partinin seçime girmemesi düşünülemez” dedi.

  ‘BU KONGRE, YA SON YA DA BAŞLANGIÇ’

  Yapılacak olan kongrenin Anavatan Partisi için ya son kongre ya da başlangıç kongresi olacağını kaydeden Özal, şunları söyledi:
  “Anavatan Partisi'ndeki arkadaşlarımızın maddi ve manevi olarak Türkiye'nin her tarafınnda omuzları çökmüş, başları öne eğilmiş. Anavatandaki insanlara kırgınlık, küskünlük artmış. Anavatan olarak geleceğe dönük olarak bir ümitleri kalmamış. Bu çok acı bir şey. Ama bu partiyi bu hale getirenlerden bunu sormak lazım. ANAP'ın 12-13 ilde büyük kongre delegesi yok. İller ve ilçelerin yarısından çoğu kapanmış. Elektrik ve telefon borçları var.
  Hiç kimse, genel merkezden bunları arayıp sormamış. Genel merkezin telefonları kesik. Böyle particilik anlayışıyla partinin geleceği nokta budur. Ama bana göre partiler ölmez. Ölen liderler ve yönetimlerdir. Ben inanıyorum, Anavatan Partisi'nin tekrar günü geldi. Dikkatle bakarsanız, Türkiye'de AKP'nin 2002 yılından beri aldığı oyların tamamı 1980'lerde ANAP'ın aldığı oylardır. Şimdi sıkıntılarla yaşayan Türkiye, 80'ler geri gelirse, ANAP'a şans verecektir. Bu kongre, ANAP için önemli bir kongre. Ve bu kongre, ya son kongresi olacak ya da başlangıç kongresi olacak.”


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı