Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Özak: Yol yapında Shadow sistemini getireceğiz

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, gelecek dönemde bütçe dengelerini bozmadan faiz dışı fazlayı rahatsız etmeden yeni bir sistemle yolları yapacaklarını ifade ederek, “Bunun alt yapısını hazırladık.

ANKA
SON GÜNCELLEME

Shadow denen bir sistem var. 500 kilometrelik bir yolu bir firmaya ihale edeceğiz. Bu firmadan bir teklif alınacak. Bu teklif 500 milyon dolardır. Bu 20 yılda ödenecektir. Biz bunu 2 yılda bitireceğiz ama bütçeye bu rakamı 20 yılda koyarak faiz dışı fazlayı aradan çıkararak” diye konuştu.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Yol-İş’in 8’inci Olağan Kurulu’na yaptığı konuşmada, özellikle gelecek dönemde bütçe dengelerini bozmadan faiz dışı fazlayı rahatsız etmeden yeni bir sistemle yolları yapacaklarını ifade etti. Özak, “Bunun alt yapısını hazırladık. Shadow denen bir sistem var. 500 kilometrelik bir yolu bir firmaya ihale edeceğiz. Bu firmadan bir teklif alınacak. Bu teklif 500 milyon dolardır. Bu 20 yılda ödenecektir. Biz bunu 2 yılda bitireceğiz ama bütçeye bu rakamı 20 yılda koyarak faiz dışı fazlayı aradan çıkararak” diye konuştu.

BÜTÇEYE DOKUNMADAN YOL YAPACAĞIZ

Daha hızlı yol yapabilmek ve yol sorununu çözmek için bütçeye fazla dokunmadan bunun yapılması gerektiğini vurgulayan Özak, Akdeniz Sahil Yolu için de çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Özak, karayollarında kullanılmakta olan 16 bin 749 iş makinesinin büyük bir kısmının yenilendiğini söyledi. İş makinesi parkının yüzde 66’lık bölümünün 16 yaş üzerinde ve ekonomik ömrünü doldurmuş durumda olduğunu dile getiren Özak, bunun bilincinde olduklarını kaydetti.

AVRUPA YABANCILARA TOPRAK SATIŞINA CİDDİ BAKMIYOR

Yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarıyla ilgili eleştirilere de cevap veren Özak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkelerinde bize gayrimenkul satanlara bizde satabiliyoruz. Yabancıların almış olduğu bin metre kare yer yoktur. Suriyelilerin arazileri bizim üstümüzdeydi. Miras yolu dışında toprak alınıp satılmıyor. Bizimde orada arazilerimiz var. Mahkemeler devam ediyor. 11 bin Yunanlı yabancı Türk uyruklunun Türkiye’de arazileri var. Yunanlılar alabilir. Bizde hangi şartlarda alabiliyorsa bizde onlardan aynı şartlarda alabiliyoruz. TSK özellikle güvenlik bölgelerinde katiyen bu satışa izin verilmiyor. 30 hektar 2.5 hektara düşürülmüştür.”

Türk vatandaşı Avrupa’da 2004 kayıtlarına göre 190 bin tane gayrimenkulu olduğunu belirten Özak, Avrupa’nın bu konuya ciddi olarak bakmadığını söyledi.

ORMAN VASFINI YİTİREN ARAZİLERDEN 25 MİLYAR DOLAR GELİR

57 hükümet döneminde de bu satışların yapıldığına dikkat çeken Özak, “İşgal edilmiş ormanlarında çok lüks daireler yapan vatandaşlar şu anda işgalci olarak hiçbir lira ödemeden orda duruyor. Biz orman vasfını yitirmiş yerleri satıp paralarını alacaktık. Borçlarımızı ödeyecektik. Bu rakam bizim Orman Bakanlığımızca 25 milyar dolardı. 25 milyar doların faizini düşünürseniz ne kadar para kaybettiğimizi anlarsınız. Ama hiçbir zaman geç değil. Bunu getirirsek çok önemi bir borcu ödemiş oluruz” diye konuştu.

Cari açığı tehlike olarak gördüklerini dile getiren Özak, cari açığın azaltılması için gerekli çalışmaların yapıldığını vurguladı. Özak, Türkiye’nin aleyhine olan her türlü özelleştirmeye karşı olduklarının altını çizdi.

Kıdem tazminatı kazanılmış bir hak olduğunu ifade eden Özak, “Bu hakkı kimsenin elinden alacak ne yetkimiz ne gücümüz var. Bu ne ahlakidir ne de hukukidir” dedi.

BANKALARDAKİ YABANCI ORANI YÜZDE 30

Bankalardaki yabancı satışlarındaki oranlarının henüz yüzde 30 civarında olduğunu dile getiren Özak, bunun da tehlikeli bir sınırı olduğunu ifade etti. Bankacılığın altın yılını yaşadığını belirten Özak, Halkbankası’nın, esnafa verdiği desteğin devam edeceğini söyledi.

Bu dönemde bir tane bankanın fona devredilmediğinin altını çizen Özak, “Biz bankaları değil vatandaşlarımızı kurtardık. Ama çok şükür şimdi böyle bir durum yoktur. Yasal tedbirler konulmuştur. Her konuda tedbirliyiz” diye konuştu.

TERÖR ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAK ŞEHİTLERE SAYGISIZLIKTIR

Terör sorununa da değinen Özak, “Şehitlerimizin bir damla kanının 550 vekile değişmeyiz. Onlar bizim canımız ciğerimizdir. Terör ve şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmak şehitlerimize, gazilerimize saygısızlıktır” dedi. (ANKA)


Bunları da Beğenebilirsiniz