« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Özak: Sporda şiddet eğitimle olur

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, sporda yaşanan şiddet ve düzensizliğin yasalarla aşılamayacağını belirterek, bunu aşmanın eğitimle mümkün olabileceğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Özak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakırspor-Fenerbahçe maçında yaşanan olayların ardından iki taraftan da güzel ifadeler duyduklarını kaydetti.

Hiç kimsenin yaşanan olayları tasvip etmediğini ifade eden Özak, şöyle konuştu:

“Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi, yasalarla ortadan kalkacak bir problem değil, eğitimle ilgilidir. Bu Diyarbakır'da da olabilir, muhtelif yerlerde de olabilir, hatta salon sporlarında da olabilir. Bunların ortadan kalkması lazım. İlkokuldan başlayarak, evde anne, baba, çocuk ilişkisinden sokaktaki davranışımıza kadar her taraftan gözden geçirmemiz gerekiyor. Bunların olmaması lazım. İnşallah sayıları azalır. Nitekim, statlarımızı iyileştiriyoruz. Statların iyileştirilmesi, eğitim, kulüp başkanlarının demeçlerinin iyileşmesi, medyanın bu konudaki tavrı, tarzı, doğrunun yanında yer alması bunları iyileştirilecektir.”

Kısa zamanda Diyarbakırspor'un iyi bir takım kurduğunun herkes tarafından kabul edildiğini ve bunun tebrik edilmesi gerektiği yönünde insanlarda düşünce oluştuğunu anlatan Özak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öfkeyle kalkan zararla oturur. Bu davranışlar Diyarbakırspor'a zarar veriyor. Herkes kendi takımının başarılı olmasını istiyor. Ama futbolda sonuç 3 ihtimallidir. Bunu herkesin doğal karşılaması lazım. Atletizmde birisi öne çıkıyorsa, birisi arkada kalıyorsa ve onlar birbirlerini öperek sarılıyorsa futbolda da böyle olmalı. Medyanın, yöneticilerin olayı germemesi lazım. Hakemlerimizin daha dikkatli olması lazım ve hakemlerimizi desteklememiz lazım. Türk insanına, milletine yakışır vakar, olgunluk, fair-play içinde liglerin devam etmesinin, bizim ve federasyonlarımızın, hem de Türkiye'yi yönetenlerin ve Türk milletinin isteği olduğunu düşünüyorum.”


Bunları da Beğenebilirsiniz