Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öz’ün 37 sorusuna Güney’den jet yanıt: Ben de soracağım

  08 Ocak 2009 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ocak 2009 - 01:57

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin Tuncay Güney’in yurt dışında ifadesinin alınması kararı üzerine sorularını hazırladı. Öz, halen 1388 Eglinton Ave West Toronto-Ontario-Kanada’da oturan Tuncay Güney’e 37 soru sorulmasını talep etti.

  Zekeriya Öz, Kanada Yetkili Adli Makamları’na gönderdiği dilekçesinde Güney hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan soruşturma açıldığını hatırlattı. Zekeriya Öz’ün Tuncay Güney’e kimlik bilgileri dışında sorduğu sorulardan bazıları şöyle:

  1- Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Doğu Perinçek, İlhan Selçuk ve Kemal Alemdaroğlu’nun örgütteki konumları nedir?

  2-Ergenekon, lobi, devletin yeniden yapılanması gibi belgeler kimler tarafından, ne zaman ve ne amaçla hazırlandı?

  3-Ergenekon terör örgütüne maddi destek veren kişi, şirket ve kuruluşlar hakkında neler biliyorsun?

  4- Ergenekon, başka hangi suç ve terör örgütleriyle ilişkide?

  5- Tuncay Güney, mülakatında Doğu Perinçek ile PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın ittifakından bahsediyor. Bu konuda PKK’nın kuruluş aşamasında Doğu Perinçek’in ne tür bir katkısı var?

  6- Ergenekon terör örgütü ile Veli Küçük’ün ulusal ve uluslararası uyuşturucu trafiğinde ne tür bir rolü var?

  7- Örgütün medya yapılanmasında İlhan Selçuk ve Gürbüz Çapan nasıl bir rol üstleniyor, bildikleriniz neler?

  8- Mülakatınızda Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Cem Ersever gibi şahısların öldürülmesinden bahsediyorsunuz. Bu olaylarla Ergenekon Terör Örgütü arasındaki bağlantı olup olmadığını, bildiklerinizi anlatır mısınız?

  9- Mülakatınızda Özdemir Sabancı’nın öldürülmesi olayına da değiniyorsunuz. Bu suikast ile ilgili ne tür bilgiye sahipsiniz?

  10- Tuncay Güney, mülakatında Bölgesel Kürt yönetimine ve PKK’ya 12.000 adet silahın teslim edilmesi için sevkiyat yapıldığını söylüyor. Bu sevkiyatın ne zaman yapıldığı, sevkiyat sırasında yanında kimler olduğu ve Perinçek’in bu sevkiyatla ilgisinin ne olduğu?

  11- 1993-1994 yıllarında Silopi’de Mahmut Yıldırım isimli şahısla tanıştığınızı ve bu şahsın Veli Küçük’ün yakın adamı olduğundan bahsetmektesiniz. Mahmut Yıldırım’ın örgütteki rolü nedir?

  Savcı Öz’ün Kanada adli makamlarına ulaştırmak üzere hazırladığı soruların önceki gün İstanbul 13. Ağır Ceza mahkemesine ulaştığını ablasından öğrendiğini söyleyen Güney, "Beni kim sorgulayacak, Türk polisi mi? Yoksa Kanada polisi mi? Kanada’da demokrasi var. Nasıl olacağını bilmiyorum. Avukatımı da çağırırım, gelirler, oturur konuşuruz. Ben de onlara bir 37 soru hazırlarım. Bu soruları size de veririm aynı onlar gibi gazetede yayımlarız" dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 35 Yorum }
  • HASAN GAŞ 8.1.2009 10:41:12
   işte böyle herkes kucağındakini döksün <br>hakimlerde suçluları ayıklasın
  • çiğdem alkan 8.1.2009 10:22:28
   Tuncay güney 1972 doğumlu gencecik bir insan. böyle önemli ve ciddi soruların cevabını verebilirmi sizce. Ayrıca ergenekon soruşturmasının en önemli sanığını ülkeye getiremiyor kanada aracılığıyla sorguluyorsunuz. NİYE GETİRMİYORUNUZ BU ADAMI?
  • SALİH SANCAR 8.1.2009 10:16:26
   TUNCAY GÜNEY NEDEN BİRİLERİNİ RAHATSIZ EDİYOR?İDDİANAME DE GEÇEN TELEFON DİYALOGLARINI OKURSANIZ ERGENEKON VAR MI YOK MU ANLARSINIZ.
  • Nevbahar Gül 8.1.2009 10:02:16
   eheheh başka davalarla ilgili başka bilemediğiniz şeyler varsa onları da sorun, adam devletler üstü hatta doğa üstü anladığım kadarıyla, hatta bu şakilde askıda kalan tüm dosyaları da kapatabilirsiniz sayesinde, temizlilk olur...<br><br>
  • metin özcan 8.1.2009 10:02:14
   ASIL İLK SORU EKSİK KALMIŞ SN SAVCIM TÜRK MİLLETİ OLARAK BİZİM İÇİN SORAR MISINIZ...ERGENEKON DİYE BİR ÖRGÜT SAHİDEN VARMI...SİZİ DE YANILTIYOR OLMASIN BU...
  • BÜLENT UYSAL 8.1.2009 10:02:06
   vay bu ülkenin haline bir adamı bu ülkeye getiremiyorlar.Ayağına sorulardan oluşmuş bir kağıt parçası götürüyorlar.ne yani bu adam ergenekondan yargılanan paşalarımıza "evet bu kişiler bu ülkeyi bölmeye amaçlamışlardır.bütün faili mechul cinayetleri bunlar işlermiştir diyecek " ve hakim kararı.....?
  Sayfa Başı
  Haberlereşkiyaeşkıya yeni sezon fragmanıyeni fragmanfamilyafamilya 2. bölüm fragmanıfamilya son bölüm izlefox tv