Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Oyunları en çok kim oynuyor

  A.A.
  19.11.2009 - 17:53 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de bilgisayar oyuncularının yarısından fazlasını 18 yaş üstü kişilerin oluşturduğu bildirildi.

  GfK'nın raporundan derlenen bilgilere göre, Türkiye'de bilgisayar oyunları, sanıldığının aksine çocukların olduğu kadar, genç ve yetişkinlerin de hayatının bir parçası.

  Türkiye'de bilgisayarda oyun oynayanların yarısından fazlasını 18 yaş üstü kişilerin oluşturduğu belirtilen raporda, bilgisayar oyunu oynayan kız çocuklarının oranının yıllar geçtikçe erkeklere yaklaştığı belirtildi.

  Rapora göre, 8-15 yaş aralığındaki kız çocuklarının yüzde 46.6'sı, yine aynı yaş grubundaki erkeklerin yüzde 65.8'i bilgisayarda oyun oynuyor. Ancak 15 yaş üstünde oyun oynayan kız çocuklarının oranı yüzde 8,7'ye düşerken, erkeklerin oranı 25,8 olarak gerçekleşiyor.

  Türkiye'de oyuncuların haftada ortalama 8 saat oyun oynadıklarını ortaya koyan araştırma, genel kanının aksine oyuncuların büyük çoğunluğunun saatlerce oyun oynamadıklarını ortaya koydu. Buna göre, günde bir saat ve altında oyun oynayanların oranı yüzde 92 iken, günde 3 saat ve üzerinde oyun oynayanlar sadece yüzde 2 oranında.

  Oyuncuların yüzde 43,5'i oyunları mağazadan satın alırken, yüzde 11,7'si internet kafelerden yararlanıyor. Aynı rapora göre, bilgisayarda önceden yüklenmiş oyunları oynayanların sayısı ise sadece yüzde 0,4 olarak ortaya çıkıyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı