Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Oyunlar Köyü'nün açılışı yapıldı

Erzurum'da 27 Ocak-6 Şubat arasında gerçekleştirilecek 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın, Atatürk Üniversitesi Kampüsü içerisindeki, Kredi Yurtlar Kurumu yerleşkesinde yer alan “Oyunlar Köyü”nün açılışı yapıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Açılış törenine Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, FISU Genel Sekreteri Eric Stainfort ile diğer yetkililer ve misafirler katıldı.

Törende konuşan Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, oyunların başlamasına çok kısa süre kaldığını belirterek, oyunlar köyünü hizmete açmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Erzurum ve Türkiye'nin oyunlara hazır olduğunu ifade eden Öztürk, “Gururluyuz. Oyunları en iyi şekilde organize etmeyi hedefliyoruz. 1890 metre yükseklikte bulunan ilimizdeki Palandöken Dağı 16 kilometre uzunluğa sahip pistiyle dünyadaki ender dağlardandır. Bununla birlikte son yapılan düzenlemeler ve tesislerle birlikte Erzurum güzide bir kış turizm merkezi olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Oyunlar Köyü Başkanı Yahya Pasinlioğlu ise Anadolu'nun zirvesinde yapılacak olan 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın başlamasına az bir süre kaldığını anımsatarak, oyunlar köyündeki hazırlıkların da tamamlandığını söyledi.

Tesislerin açılışını gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını ifade eden Pasinlioğlu, “Tesislerimizi hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Herkesi Anadolu'nun zirvesinde buluşmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

FISU GENEL SEKRETERİ STAİNFORT

FISU Genel Sekreteri Eric Stainfort da açılıştaki konuşmasında, oyunlar köyünün açılışının çok büyük anlam ifade ettiğini belirterek, “Biz organizasyon komitesinin, Türk yetkililerin ve binlerce gönüllünün bu rüyayı gerçekleştirmek için gösterdiği çabaların gayet farkındayız” dedi.

“Rekor bir sayı olan 58 ülkeden gelen öğrenciler birarada, uyum içerisinde yaşayacaklar. Burada politikadan, dinden değil, geleceğimiz ve gezegenimiz için projelerimizden bahsedeceğiz” diyen Stainfort, şunları kaydetti:
“Sayın valim, 2006 yılında FISU komitesinde, Erzurum'da incelemelerde bulunan heyetin bir parçasıydım. Şunu kabul etmem gerekir ki sadece alp disipline imkan veren bir şehir için, geleceğin en güzel kış spor tesislerine sahip olacağı ve gerçekten bu alanda her türlü ihtiyacı karşılayacak bir şehre dönüşmesini kabul etmek, büyük bir güven ve cesaret gerektiriyordu. Biz size güvendik ve doğru yaptığımızı fark ettik. FISU Başkanı adına bu muazzam oyunlar köyünü hazırladığınız için sizlere en içten teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Ve biliyoruz ki oyunlardan sonra bu köy, bu üniversitenin öğrencileri için bırakılacak ve burası FISU ve Atatürk Üniversitesi adına, Türk öğrenci topluluğuna büyük bir miras olarak kalacaktır.”

Stainfort son olarak, Türk halkının misafirperverliğine değinerek, “Şuna hiç şüphe yok ki göstereceğiniz cömertlik ve inanılmaz misafirperverliğiniz; burada oyunların bitmesinin ardından evlerine dönecek olan 3 bin katılımcıyı, hem Erzurum hem de Türkiye'nin gönüllü kültür elçisi yapacaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, İstiklal Marşı eşliğinde Türk Bayrağı ve FISU Marşı eşliğinde de FISU Bayrağı göndere çekildi.

OYUNLAR KÖYÜ

Atatürk Üniversitesi kampüsündeki Kredi Yurtlar Kurumu yerleşkesi içinde yer alan oyunlar köyü, kent merkezine 3 kilometre, havaalanına ise 11 kilometre mesafede bulunuyor. Oyunlar köyü, karma, uluslararası ve konaklama alanı olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor.

Karma alanda, medya alanı, bowling ve bilardo salonları, eğlence merkezi, ulaşım terminal alanı, iki market, pastane, sinema, bankalar ve ATM'ler yer alırken, uluslararası alan akreditasyon merkezi, takım kaptanları ve delegasyon başkanları toplantı binasından oluştu.

Konaklama alanında ise konaklama blokları, oyunlar köyü yönetim binası, alışveriş merkezi, yemekhane, bayrak alanı, spor salonu, depo ve wax odası ile silah deposun bulunuyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler