Dünya Haberleri

DÜNYA

  Oyuna daldı bebek öldü

  Hürriyet Haber
  14 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 14 Kasım 2009 - 00:19

  Doktor 5 aylık bebeğin ölümüne neden oldu. Görevden alınacak doktorun ihmal nedeni ise ilginç.

  Çin'in doğusundaki Jiangsu eyaletinin merkezi Nanjing'de internette oyuna dalan bir doktor, 5 aylık bir bebeğin ölümüne yol açtı. Olay sonrası doktor Mao Şiaocün görevden alınacağı ve diplomasının iptal edileceği belirtildi.

  China Daily gazetesinin bildirdiğine göre, bebek salı günü kafasında şişliğe yol açan ciddi bir göz enfeksiyonundan dolayı Nanjing Çocuk Hastanesine getirildi. Hastane yetkilileri, çocuğun durumunun öğleden sonra iyi olduğunu, ancak daha sonra kötüleştiğini ve çarşamba saat 01.30'da öldüğünü belirtti. Bilgisayar teknisyenleri, daha sonra göz doktoru Mao Şiaocün'ün o saatlerde bilgisayarda oyun oynadığını tespit etti.

  Doktor Mao'nun görevinden alınacağı ve diplomasının iptal edileceği belirtildi. Ayrıca olayla ilgili araştırma yapan grup, aralarında hastane başkanı ve parti sekreterinin de bulunduğu 11 kişinin cezalandırılacağını açıkladı.

  Olay, internette doktor Mao'nun görevi sırasında oyun oynadığını ileri süren bir yazı yayımlanmasından sonra ortaya çıktı. Hastane yönetimi, Mao'nun tezini yazdığı şeklinde bir açıklama yapmıştı. Buna rağmen sağlık birimleri, bağımsız soruşturma başlattı.

  Çin'de 2002'den bu yana, hastanelerde meydana gelen olaylarla ilgili olarak yılda 10 binden fazla dava açılıyor. Uzmanlar, sağlık sisteminde hızlı reform yapılması için, çalışanların kendilerini geliştirmeleri gerektiğini savunuyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı