« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Oyun kurallarında değişiklik yok"

Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Bekir Çeker, yarın başlayacak 651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde sadece iki önemli konuda değişiklik yaptıklarını belirterek, “Bu yıl Tarihi Kırkpınar'da başpehlivanlara puanlama sistemi getirdik. Oyun kurallarıyla ilgili hiçbir değişiklik yok” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Mevcutta Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği'nin (FILA) puanlama sistemini yağlı güreşlere getirdiklerini anlatan Çeker, “Bu mirasın kurallarında değişiklik yok. Sadece iki önemli konuda değişiklik yaptık. Daha önce 40 yaşındaki güreşçi kemer alamamışsa güreşemiyordu. 45 yaşına kadar kemer alabilen güreşçiler vardı. Bizler '45 yaşına kadar herkes güreşebilir' dedik. Ancak bir puanlama sistemi getirdik. Getirdiğimiz puanlama sistemi, şu anda FILA'nın uyguladığı puan sistemidir. Yani güçlü olan sporcular puanlarını toplayarak, Kırkpınar'da güreşme hakkını elde etti” diye konuştu.

Çeker, daha önceki sistemde 52 güreşçinin bulunduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şu an ise 50 güreşçi var. 40 yaş üzeri güreşçi daha önce güreşemediği Kırkpınar'da güreşebiliyor. Bileği olan Kırkpınar'a çıksın, güreşsin, bunun yaşı yok. Yıl boyu Türkiye'de yaklaşık 250 yağlı güreş organizasyonu yapılıyor. Her hafta 5-6 tane organizasyon var. Bunların seyirci potansiyeli de çok yüksek. En az futbol seyircisi kadar izleyeni var. Yağlı güreşin seyirci potansiyeli çok yüksek. Türk güreşi ve yağlı güreşin geldiği nokta dünyada zirvedir. Yağlı güreşlerin yapıldığı yerler ata sporunun arenasıdır.”

-Eleştirileri cevapladı

Kırkpınar'a ilişkin federasyona yönelik yapılan eleştirilere de değinen Bekir Çeker, “Bu spor 6-8 dakikalık bir spor değil. Eleştiri getirenler, kispet giysinler, 5 dakika sıcağın altında dursunlar. 50 tane birbirine denk başpehlivan var. Kırkpınar'da güreşmek için puanlama sistemi getirdik. Ayrıca başpehlivanlık güreşinde 40 dakikalık puanlama sistemini getirdik. son 10 dakika puanlama yaptık. 30 dakika sonucunda yenişemezlerse, 10 dakikalık puanlama süreci başlayacak. Güreşçilerin bekleme ve dinleme süreleri de yok. 10 dakikada biri üstünlük sağlarsa, bu geçerli oluyor. Burada puan alan ve üstün olan güreşi kazanıyor. Burada da puan alınamazsa, 'altın puan' denilen puanı alan ilk güreşçi müsabakayı kazanıyor. Ne puanlama sistemini kaldırdık, ne puanlama sisteminde değişiklik yaptık” dedi.

Çeker, güreşin kalitesinin artması için puanlama sistemini getirdiklerini vurgulayarak, “Yaş sınırını kaldırdık. Seyirci de memnun. Bunun külfeti organizatöre geldi. Daha önce organizatörler 15-20 güreşçi çağırıyordu. Belli yolluk ücretleri vardı, çağırdıklarıyla anlaşıyordu. Şimdi ise 20 güreşçi değil, 30 güreşçi gelecek. Ne yapacak organizatör onlara da yolluk verecek. Yolluklar da düşmedi” diye konuştu.

-FILA Başkanı ilk kez yağlı güreşler için Türkiye'de olacak-

FILA Başkanı Raphael Martinetti'nin “651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri” için 7 Temmuz Cumartesi günü Türkiye'ye geleceğini belirten Çeker, Martinetti'nin ilk kez yağlı güreş için Türkiye'de bulunacağını söyledi. Çeker, “Martinetti ilk kez kültürel bir güreşe geliyor. Türkiye'ye yağlı güreş için ilk defa geliyor. Cumartesi gelecek ve pazar günü tüm müsabakaları izleyecek” dedi.

Bekir Çeker, başpehlivanlıkta favori adaylar olduğunu, ancak sürprizlerin de çıkabileceğine işaret ederek, “Puanlama sistemi pehlivanların performansını aynı seviyede tutmayı sağladı. Bizler ne belediyelere, ne belediye başkanlarına, ne şahıslara, ne de pehlivanlara göre sistem değişikliği yapmayız. Uzun süre devam etmesi için değişiklik yaparız. Yağlı güreşlerde başpehlivanlar önemlidir. Kemerleri onlar takıyor” diye konuştu.

-Kırkpınar, UNESCO tarihi miraslar statüsünde-

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Kırkpınar'ın ve yağlı güreşin dünyada gelişmesine çok önem verdiklerini ifade ederek, “Kırkpınar Uluslararası arenada UNESCO'nun tarihi miraslar statüsüne girdi ve dünya kabul etti. Yarın, cumartesi ve pazar günü 651. Tarih Kırkpınar Güreşleri yapılacak. Katılım sayısı 1800 civarlarında. Yağlı güreşin olimpiyatı olan Kırkpınar, Türkiye ve dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılıyor. Kırkpınar'ın ve yağlı güreşin dünyada gelişmesine daha çok önem veriyoruz. Dünya bizden her platformda yağlı güreşçi talep ediyor. Bizim her hafta dünyanın çeşitli bölgelerinde yağlı güreş organizasyonlarımız var. Bu mirası dünyaya tanıttık. Hiç kimse kimseye bu mirası bırakmaz” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz