Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Oyun bozuldu Fiskobirlik kredi buldu

GİZLİ bir el bütün banka kapılarını kapatıyor. Fiskobirlik içerde ve dışarda çalmadığı kapı bırakmıyor, ama nafile. Aradığı krediyi bir türlü bulamıyor.

Ne var ki, gizli ellerin oyunu 19 Temmuz’da bozuluyor.

Fiskobirlik bir İngiliz bankasından 150 milyon Euro kredi buluyor. Birlik yönetimi kredinin kullanılması için, 12 Eylül’deki genel kurulu bekliyor.

Ne rakip partilerin muhalefeti, ne herhangi bir toplumsal direniş. AKP iktidarını fena halde yıpratacak olan konuların başına fındık oturuyor. Fındık üreticilerinin örgütü Fiskobirlik, belki de siyasal partilerin yapamadığını başarmaya aday.

Günlerdir fındık ve Fiskobirlik tartışılıyor. Bu arada bazı gelişmeler gözden kaçıyor. Bunların başında, Fiskobirlik’in bulduğu dış kredi geliyor.

İKİ SONUÇ

Fiskobirlik üreticiye 150 trilyon lira borçlu. Ayrıca, geçen yıl zarar ediyor. Krediye ihtiyacı var.

AKP bundan yararlanarak, Fiskobirlik yönetimini ele geçirmek istiyor. Tayyip Erdoğan ile yönetim arasında sert tartışmalar birbirini izliyor. Erdoğan’ın hırsı iki sonuç yaratıyor.

Bir, fındık fiyatı zarar görüyor. İki, Fiskobirlik’in elindeki yaklaşık 240 milyon dolar değerindeki fındık depolarda beklemeye geçiyor.

Bu durumda, Fiskobirlik kredi arayışına geçiyor.

ÜÇ YIL ÖDEMESİZ

Depodaki 51 bin ton fındığa ve yaklaşık 1.5 milyar dolarlık varlığına rağmen, Fiskobirlik’e tüm banka kapıları önce kapanıyor.

Kilidi bir İngiliz bankası açıyor. Elimdeki 19 Temmuz tarihli belgeye göre:

İngiliz bankası ilk üç yılı ödemesiz, yüzde 5.33’lük faizden, 50 milyonu hemen, 100 milyonu altı ay içinde, toplam 150 milyon Euro kredi veriyor.

Banka, 50 milyon Euro’yu 10 Ağustos’a kadar göndereceğine ilişkin garanti veriyor.

Üç yıl ödemesiz iyi, yüzde 5.33 faiz iyi. 150 milyon Euro iyi. Hepsinden iyisi, kapıları kapatan gizli ellerin oyununun bozularak, kredinin bulunması.

TALİHSİZ BAKAN

Tarım Bakanı Mehdi Eker talihsiz. Dün Hürriyet’te yayınlanan haberde bakın ne diyor:

"TMO, Hazine garantisi olmadan bile, kredi buluyor da, Fiskobirlik neden bulamıyor? Fiskobirlik itibarlı olmadığı için kredi bulamıyor."

Çirkin sözler. Bu sözler AKP’nin Fiskobirlik hıncını bir kez daha tescil ediyor.

Eker ayrıca talihsiz, iki kere talihsiz. Önce, bir kurumu jurnal ediyor. İkincisi, Eker’in, gelişmelerden haberi yok.

KONGREYİ BEKLEMEK

Bu arada ilginç gelişme, 7 Ağustos günü yaşanıyor.

Fiskobirlik yönetimi, "bankanın verdiği kredinin bir süre ertelenmesini" istiyor. Kredinin 12 Eylül’e kadar bankada rezervde tutulması kararı alınıyor.

Neden 12 Eylül? 12 Eylül’de Fiskobirlik genel kurulu var. Yönetim o gün üreticinin karşısına, aldığı krediyle çıkmak amacında. Ayrıca, AKP’nin, üreticilere "bu yönetim sizi borçlandırıyor" demesini önlemek düşüncesinde.

Bunu dikkate alan Fiskobirlik, kredi için genel kuruldan onay almayı planlıyor.

AKP kadar, Fiskobirlik yönetimi de bilenmiş durumda.

12 Eylül’de AKP, Fiskobirlik yönetimini değiştirerek, kendi denetimine almak için her şeyi deniyor. Ama, Fiskobirlik’in elindeki kozlar yabana atılır gibi değil.

Yöredeki TV’lerin gün boyu "sakın katılmayın" yönündeki yayınına rağmen, üreticilerin 30 Temmuz mitinginde AKP’yi silkelemesi, onların kongre eğilimini yansıtan bir ölçü.
X