Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oyumuz CHP ve MHP’ye

  Murat KAZANCI / İSTANBUL
  17 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 16 Temmuz 2007 - 23:44

  Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, bugünkü iktidarın, Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini sarstığını savundu.

  Prof. Dr. Doğan, 22 Temmuz seçimini, "Sonuçları itibariyle gelecekteki siyasal sistemin kaderinin tayin edilmesi ve 84 yıldır devam eden laik Türkiye’nin devam edip etmemesinin testini oluşturacak" diye niteleyerek, Alevi yurttaşlara, oyları için "CHP, MHP, GP ve HYP"yi adres gösterdi.

  TEDİRGİN ETTİLER

  Prof Dr. İzzettin Doğan, dün Bahçelievler’deki Cem Vakfı’nda düzenlediği basın toplantısında AKP iktidarı döneminde laik Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm değerlerinin tartışmaya açıldığını ve "Yeniden cumhuriyeti inşa edelim" tezinin halkta tedirginlik yarattığını söyledi. Halkın oylarını ekonomik refah yerine 84 yıl kardeşçe yaşamı sağlamış olan laik cumhuriyetin yaşatılmasını sağlayacak olan siyasal partilere vermesini isteyen İzzettin Doğan, "Bizim oylarımız yörüngesinde bugünkü siyasi iktidarın ve onun düşüncesini paylaşan başka siyasi partiler yoktur" dedi. Kriterlerine göre oy verecekleri bir kaç parti kaldığını anlatan Prof. Dr. Doğan, "CHP’nin yanısıra MHP, GP ve HYP’yi görüyoruz. Bu partiler bizi tatmin etmese de seçim bildirgelerinde Alevi yurttaşların ihtiyaçlarının, inanç bazındaki ihtiyaçlarının giderilmesine ilişkin önemsenebilecek düzeyde yaklaşımlar yer alıyor" dedi.

  ERDOĞANSAMİMİ DEĞİL

  Doğan, "AKP’nin yazar Reha Çamuroğlu gibi Alevi isimleri vitrinine koymasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Alevi vatandaşlardan bir kaçını alıp vitrine koymak çok kırıcı bir yaklaşım. Laik bir cumhuriyetin Başbakanı olarak "Aleviler Müslümansa camiye gelsinler" diyen Başbakan samimi değildir" cevabını verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı