Ege Haberleri

  Oynanan oyun bir komplo

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  27.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geötiğimiz pazar günü DTP konvoyuna bir grup tarafından taş atılmasının ardından İzmir’le ilgili medyada başlayan tartışmalarda yapılan yorumlar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu’nun sabrını taşırdı. Kocaoğlu, belediye çalışanlarıyla bayramlaşması sırasında yaptığı sert konuşmayla özellikle “Faşist İzmir” yorumlarına büyük tepki gösterdi.

  24 saat demokrasi
  Konuşmasının başında önce İzmir için yapılan “Gavur İzmir” tanımlamasına adını söylemeden gönderme yapan Kocaoğlu, “Bir ara İzmir’e bir sıfat eklendi. Kitaplar basılacak kadar dökümanlar birikti. Sonra geçtiğimiz günlerde bir siyasi partinin konvoyuna bir avuç insanın hiçbirimizin tasvip etmesinin mümkün olmadığı tepkisi oldu. Demokrasinin gerçekten, 24 saat 365 gün yaşandığı İzmir’de bu tepkiyi haklı bulmak İzmirli hemşehrilerimiz için de belediyemiz için de mümkün değil. Ama bir baktık ki basında çok küçük bir olay neredeyse geçtiğimiz dönemlerde yaşanan ve büyük olaylara neden olan bambaşka olaylarla kıyaslanır ve İzmir ‘Faşist İzmir’ şeklinde değerlendirilir oldu” dedi. Hiçbir siyasi partinin başkanına, konvoyuna en ufak hareketi tasvip edemeyeceklerini tekrar vurgulayan Kocaoğlu, ancak böyle bir olayın İzmir’e yakışmadığı şeklinde genelleştirerek büyütüldüğünü söyledi.

  Üzücü bir olay

  Büyükşehir Belediyesi başkanı olarak her konuşmasında birlik beraberlik mesajları verdiğini, yaşamın içinde de ayrım yapmadan insanlara dokunarak, tokalaşan İzmirlilere harç olmaya çalıştığını belirten Kocaoğlu, müessif, küçük ve üzücü olaydan ötürü İzmirliyi faşistlikli suçlayanların İzmir gerçeğinden haberleri olmadığını söyledi. Kocaoğlu, “Sözün özü bu kişiler kafasını götürmüş bir yere bırakmış. Kafasını herhangi bir yere bırakan, kiraya veren insanların zihniyetlerin İzmir için söz söylemeye sıfat üretmeye hakkı yoktur. İzmir birlik içinde bu komployu çok kötü oyunu yine İzmir halkına yakışan biçimde bozacaktır” dedi.

  Bu emellerine ulaşamayacaklar

  Bir televizyon programında kendisine soru sorarken tanıdığı, düzeyini, bilgi birikimini, karakterini kişiliğini çok iyi bildiğini söylediği bir medya mensubunun bilgisiz, dünyadan bir haber olduğunu önesüren Kocaoğlu, “İzmir’i yaşamamış. İzmir’i sindirmemiş. İzmir insanını tanımayan benzeri kişilerin İzmir’e faşist demeye, İzmirle oynamaya, İzmir’de insanları kutuplarla ayırmaya, İzmir’de çıbanbaşı yaratmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu emellerine ulaşamayacaklar” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı