Gündem Haberleri

  Öymen'den istifa iması

  Hürriyet Haber
  15.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Parti Meclisi'nin geçen hafta sonunda kurultay tarihini bir yıl erteleme kararının arkasından Genel Başkan Altan Öymen'in istifa iması çıktı. PM'nin kurultayı ertelemeyi kabul etmemesi halinde Öymen'in istifa dahil sert tepkiler düşündüğü öğrenildi. Hürriyet'in sorusu üzerine Öymen'in de doğruladığı olay şöyle oldu:

  CHP Merkez Yönetim Kurulu geçen Perşembe günü toplanarak, normalde bu yıl yapılması gereken kurultayın, 2001 yılına ertelenmesi yönünde tavsiye kararı aldı. Bu kararın alınmasından sonra MYK Üyesi Orhan Veli Yıldırım, Öymen'e, ‘‘MYK'nın bu önerisi Parti Meclisi'nde kabul edilmezse bu bize güvensizlik olur. Bu nedenle MYK üyeleri olarak size istifalarımızı verelim. Öneri reddedilirse istifaları açıklar, yeni MYK seçimi yaparsınız’’ dedi. Bunun üzerine Öymen, ‘‘PM'nin MYK'ya güvensizliği demek, genel başkana da güvensizlik demektir. Bu durumda ben de gereğini yaparım’’ dedi. Bu gelişme üzerine pazar günü yapılan PM toplantısında muhalif sol kanat grubu, partide kriz yaşanmaması amacıyla kurultay ısrarından vazgeçerek, Öymen'in önerisine destek verdi. Baykalcılar ise kurultayın ertelenmesine karşı çıktı. Ancak sonuçta 22'ye karşı 30 oyla Öymen'in dediği oldu.

  ÜYE YENİLEMEDE KÖTÜ SÜRPRİZ

  CHP'nin üye yenileme kampanyası sonucunda Türkiye genelindeki yaklaşık 200 ilçede, üyelikler çok düşük düzeyde kaldı. Kilis, Siirt ve Şırnak ilçelerinde hiç kimse CHP'ye üye olmadı. Bu üç ilden sadece Şırnak'ın İdil ilçesinde parti yönetiminden 8 kişi CHP'ye üye oldu. Denizli'nin de Buldan, Babadağ, Baklan ve Beyağaç ilçelerinde üye sayısı sıfır da kaldı. Diğer çok sayıdaki ilçedeki üye sayısı ise, bir ilçede parti yönetimini oluşturan sayının bile altında gerçekleşti. Kampanya sonunda CHP üyeliğini yenileyenlerin sayısı Türkiye genelinde 140 bini buldu. Ancak bu üyelerin 80 bini İstanbul, Ankara, İzmir, İçel, Adana, Antalya, Hatay ve Gaziantep'te kayıt yaptırdı. Kalan 60 bin kişi ise diğer 72 ile kayıt yaptı. 8 büyük ildeki yoğunlaşmanın, parti içindeki grupların kendilerine bağlı kişileri kaydetmelerinden kaynaklandığı sanılıyor. Türkiye genelindeki 42 bin köyden 35 bin köyde partiye hiç kimse üye olmadı. CHP Genel Sekreteri Tarhan Erdem, ‘‘Bana gelen ilk bilgilere göre 100'ün üzerindeki ilçede, üye sayısı yönetim kuracak sayının altında kalmış. Kaç ilçenin bu durumda olduğu 28 Şubat'ta ortaya çıkacak’’ dedi. Bu durumun, bu ilçelerdeki mevcut parti yöneticilerinin de üyeliğini yenilemediğini ortaya çıkardığını söyleyen Erdem, ‘‘Bu yöneticiler hakkında işlem yapılacak mı’’ sorusuna, ‘‘Elbette, üye olmayan adam partide hiçbir şeydir. Yöneticiliği düşer. Buna 28 Şubat'tan sonra bakacağız’’ dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı