Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öymen: Türkiye'yi küçük Amireka yapmak isteyenler hüsrana uğrar

  Durmuş SEVİNDİK-Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)
  04 Şubat 2011 - 21:01Son Güncelleme : 04 Şubat 2011 - 21:01

  CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gönlünün Amerikan sisteminde olduğunu belirterek, "Türkiye’yi bir küçük Amerika yapmak isteyenler, geçmişte de olmuştu, sonunda hüsrana uğramışlardı. Bu yöntemlerle devletimizin omurgasını değiştirmeye kimse kalkışmasın" dedi.

  Partisinin Zonguldak İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Öymen, gazetecilerin sorularını cevapladı. Öymen, TBMM’de görüşülen Torba Yasa Tasarası’nın başta 21 maddeden oluşan, esnafa, bazı kesimlere vergi kolaylıkları sağlamak için hazırlanan bir taslak olduğunu söyledi. Şimdi görüşülen tasarının 270 madde civarında olduğunu vurgulayan Öymen, "Bu maddelerin ne getirip ne götüreceğine bakmak lazım. Bazı maddeler çalışma hayatına olumsuz etki yapacaktır. Bazı alanlarda çalışanların gelirini düşürecektir. Çalışma hayatındaki istikrarı, güvenliği zarara uğratacaktır, sürekliliği zarara uğratacaktır. Bu kadar çok işçi kuruluşunun, çalışan vatandaşlarımızın, örgütlerin bu kadar tepki göstermeleri boşuna değildir" dedi.

  "Hükümet, başka ülkelere, ’Halkın tepkisine kulak verin’ diyor. Ama kendisi demokratik hakkını kullananlara gaz veriyor. O gaz da biber gazı maalesef" diyen Öymen, şöyle devam etti:

  "Biz millet olarak, çalışanlar olarak, Türkiye’nin aydın insanları olarak bunu haketmiyoruz. Hükümetin başkasına demokratikleşmeyi önerirken, kendi ülkemizde demokratik haklara bu kadar hoyratça karşı çıkmasını, Türk milleti haketmiyor. Trübünlerden yükselen protestolara demokrasi adına tahammül gösteremeyenlerin, başkalarına demokrasi dersi vermeye kalkışmasını ibretle izliyoruz. Halkın ıslıklamasına tahammül edemeyen rejimlerin adına ’demokrasi’ demiyorlar. Türk halkı, bu hükümetin davranışlarına, olumsuzluklarına, bu demokrasi dışı tepkilerine, seçimlerde hak ettiği cevabı verecektir. Çünkü bir iktidar kendini herkesin üstünde sayabilir, basının üstünde sayabilir, yargının üstünde sayabilir, üniversitelerin üzerinde sayabilir, sendikaların üzerinde sayabilir, ama halkın üstünde sayamaz."

  Başbakan Erdoğan’ın, ABD’deki çift parlamento sistemine ve seçilmiş vali uygulamasına dikkat çekmesine de değinen Onur Öymen, Başbakan Erdoğan’ın gönlünün Amerikan sisteminde olduğunu, bunun anlamının da Başkanlık sistemi olduğunu belirtti. Öymen, şöyle konuştu:

  "Biz Cumhuriyet’i kurduğumuzda, dünyada başkanlık sistemi vardı. Atatürk bu yöntimi seçerek daha güçlü, daha yetkili bir başkanlık modeline Türkiye’yi götürebilirdi. Bunu yapmadı. Çünkü halkın idaresine öncelik veriyordu. Ve parlamentonun halkın temsilcisi olarak son sözü söylemesini tercih etmişti ve bu da çok doğru bir tercihti. Türkiye 88 yıldır bu sistemi sürdürüyor ve başarıyla uyguluyor. Şimdi bu sistemi kökten değiştirmek demek, Cumhuriyetimizin temellerine dinamit koymak demektir. Amerika; farklı, bağımsız devletçiklerin biraraya getirdiği bir devlet modelidir. Türkiye ile hiçbir benzerliği yoktur. Amerikan devlet sistemi ile Türkiye’nin devlet sistemi birbiriyle bağdaşmaz. Amerika’da, Başkan’ın birçok konuda ağırlığı vardır. Millet, bakanları parlamento dışından seçer. Meclis’in, Senato’nun bazı dengeleme imkanları vardır, ama Amerika’ya özgü koşullardır. Ama herkes şunu bilsin ki; Türkiye’yi bir küçük Amerika yapmak isteyenler, geçmişte de olmuştu, sonunda hüsrana uğramışlardı. Bu yöntemlerle devletimizin omurgasını değiştirmeye kimse kalkışmasın."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı