Gündem Haberleri

  Öymen, Keskin'e ‘elçi’ gönderdi

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Altan Öymen, eski Genel Başkan Deniz Baykal'a ‘‘30 Eylül'de aday ol hesaplaşalım’’ çağrısı yaptıktan sonra, şimdi de Baykal'ın eski kurmaylarıyla temasa geçti.

  CHP tüm hızla kurultaya doğru giderken, önceki gün çok önemli bir gelişme yaşandı. Öymen kanadında Deniz Baykal'ın eski kurmaylarına kanca atma harekátı başladı. Öymen, Baykal'la yolları ayrılan CHP eski Genel Sekreteri Adnan Keskin'e elçi gönderdi. Öymen'in en yakın iki kurmayı Tarhan Erdem ile Nihat Matkap, cumartesi günü Adnan Keskin'le Ankara Hilton Oteli'nin Cafe'sinde gizlice buluştular. Erdem, Keskin'le buluştuğunu Hürriyet'e doğrularken, ‘‘Görüşmeyi ben istedim. ‘Kurultay nasıl olmalı, ne yapılması gerekir' diye görüş alışverişinde bulunduk’’ dedi.

  KAVGA ETMİŞLERDİ

  Keskin de görüşmeyi doğrulayarak, ‘‘Tarhan Bey'le sohbet edip çay içtik’’ dedi. Erdem'in ise ‘‘Benim bu gelişmeden haberim yoktu’’ diyerek şaşkınlığını ifade ettiği öğrenildi.

  CHP'de bugüne kadar hırçın olmakla suçlanan Adnan Keskin, bu kurultayda ‘uzlaşma ve barış’ misyonu yüklenmeye çalışıyor. Keskin, kurultayda mutlaka yarış olacağını belirterek, ‘‘Ancak bu yarış, barış ve uzlaşma içinde olmalı. CHP kavga etmemeli’’ dedi. İşçi, memur, esnaf ve köylü gibi halk yığınlarının CHP'den beklentileri olduğunu söyleyen Keskin, ‘‘Yurttaşlar tutunacak bir parti arıyor. CHP bunun sorumluluğu içinde hareket etmelidir’’ dedi. Bu arada aday olup olmayacağı büyük bir merakla beklenen eski Genel Başkan Deniz Baykal da ‘‘Ben kararımı verdim. Kararım kafamda belli, ancak henüz eşim bile bilmiyor’’ dedi. CHP'deki sol kanat, dün Ankara İskitler'deki bürosunda toplantı yaparak durumu değerlendirdi. İstanbul delegesi üzerinde önemli ağırlığı bulunan Mehmet Moğultay, sol kanadın dünkü toplantısına da katılmadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı