Gündem Haberleri

  Öymen, Ecevit'i eleştirmemekle eleştiriliyor

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PARTİ örgütünde Deniz Baykal ile fiili bir yarış içine sokulmak istendiğini söyleyen Genel Başkan Altan Öymen, CHP'yi ‘‘parti içi çalışmalara’’ hapsetmekle eleştiriliyor.

  Son bir yıldır CHP Tüzüğü'nü değiştirmek için Türkiye'nin tüm illerinde toplantılar düzenlendi. Ancak bu kadar geniş kapsamlı bir çalışma sonucu hazırlanan tüzük değişikliği önerisi, önceki hafta toplanan il başkanlarından ağır eleştiri aldı. Hazırlanan tüzük değişikliği hiçbir grup tarafından beğenilmedi ve ‘‘fiyasko’’ diye eleştirildi.

  ECEVİT'İ ELEŞTİRMEYİN Geçen sürede Öymen, partide en çok ‘‘Muhalefet yapmamakla’’ ve Türkiye'nin gündemindeki önemli tartışma konularında ses çıkarmamakla suçlandı.

  Hatta Öymen'in bilinçli bir şekilde muhalefet yapmaktan kaçındığı söylenirken, partideki yönetici arkadaşlarını, ‘‘Ecevit'i eleştirmeyin’’ diye resmen uyardığı açıklandı. MYK Üyesi Algan Hacaloğlu, Mayıs'ta yapılan il başkanları toplantısında ‘‘Genel Başkan, Başbakan Ecevit'i eleştirmemizi yasakladı’’ dedi. Öymen ise Hacaloğlu'nun bu açıklamasına karşı, ‘‘Ben Ecevit'le kişisel polemiklere girilmesini istemiyorum’’ savunmasını yaptı.

  BAYKAL'IN GEZİLERİ Bu eleştirilerin yanında, kamuoyuna yansıyan anketlerde CHP'nin oylarının artmadığı, hatta daha da azaldığı yönündeki haberler, örgütü Öymen'den uzaklaştırıp partinin hareketli gruplarına, özellikle de eski Genel Başkan Baykal'a yöneltmeye başladı. Baykal, parti örgütlerinden aldığı sünnet, düğün veya festival gibi davetlere katılmakla geçirdi. Parti örgütleri Ağustos ayında geniş katılımlı bölge toplantıları düzenleyerek Baykal'ı konuşmacı olarak davet etti. Son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen'in Baykal için benzer bir toplantı düzenlemesi, Öymen'i harekete geçirdi.

  ÖYMEN TEK ADAY KALSIN Şimdi Deniz Baykal cephesinde Öymen'in, olağan kurultaya 7-8 ay kalmışken, 30 Eylül'de olağanüstü kurultay toplaması eleştiriliyor. Baykal'ın, kendisi de dahil olmak üzere bu kurultayda Öymen'e karşı aday çıkmasını istemediği bildiriliyor. Diğer grupların da aday çıkarmaması durumunda Öymen'in 30 Eylül'de tek aday olması ve yarışın Nisan ya da Mayıs ayında yapılacak olağan kurultaya kalması bekleniyor.

  Şimdi partililer, MYK seçiminde Baykalcılar ile Hasan Fehmi Güneş, Ertuğrul Günay ve Mehmet Moğultay'ın yaptığı güçbirliğini kalıcı uzlaşmaya dönüştürmeye çalışıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı