Ege Haberleri

  Öykücüler Datça’da buluştu

  Mehmet ÇİL / Datça (Muğla), (DHA)
  14.09.2015 - 11:34 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Datça İlçesi’nde bu yıl yedincisi düzenlenen, "Öykü Günleri" etkinlikleri terör olayları nedeniyle ağırlaştırılmış programla gerçekleştirildi. Datça Belediyesi ile Kanguru Yayınları tarafından ortaklaşa düzenlenen, Öykü Günleri kapsamında gerçekleştirilen ’Nihat Akkaraca Öykü Ödülleri Yarışması’nda dereceye giren eser sahiplerine törenle ödülleri verildi.

  Datça’nın yerel kültürünü ve değerlerini çalışmalarıyla Türkiye’ye tanıtan Akkaraca anısına yapılan etkinliğe toplam 222 eser katıldı. İlk elemeden sonra, seçici kurul tarafından değerlendirmeye alınan 30 eser arasında, yarışmaya ’Ölülerle Yaşamak’ adlı öyküsüyle katılan Murathan Çarboğa, anlatımdaki toplumsal duyarlık ve dilin şiirsel kullanımıyla, güncel yaşama ışık tutan bakış acısının belirgin olarak öne çıkması nedeniyle birincilik ödülünün sahibi oldu. Efe Elmastaş, ’Karşı Duvar’ adlı öyküsüyle ikinciliğe, Sevin Sezgin, ’Nahide’ adlı öyküsüyle üçüncülüğe layık görüldü. Jüri Özendirme Özel Ödülü ise, ’Emanet’ adlı öyküsüyle, 17 yaşındaki Işıl İmre’ye verildi.

  Öykücüler Datça’da buluştu

  "BİR ŞEHRİN GELİŞMESİNDE KÜLTÜRÜN KATKISI BÜYÜK"

  CHP’li Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, etkinlikte yaptığı konuşmada, Datça’nın bir kültür merkezi olması yolunda ilerlediğini belirterek, "Bir şehrin gelişmesinde öncelikle kültürün çok katkısı vardır. Doğa ve hayvan sevgisi, çevre bilincinin oluşması hepsi kültürle başlıyor. Özel ve güzel Datça’mızı yarınlara daha iyi hazırlamak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir ortam yaratmak mutlaka kültürle oluşur, kültürle gelişir. Bu yolda bize katkı veren edebiyatçılara teşekkür ediyorum" dedi.

  Öykücüler Datça’da buluştu

  Kanguru Yayınları Sahibi Aydın Şimşek ise konuşmasında; sanatın her türlü şiddete, teröre ve gericiliğe karşı etkin bir silah olduğunu hatırlatarak, "Terörün gündelik hayatımızı sekteye uğrattığı, umudumuzu azalttığı, birlikteliğimizi kırılgan bir noktaya doğru çektiği bu süreçte, bu etkinlik bize yeniden bir arada olma olanağı verecek. Aynı duyarlılıkları birbirimize geçireceğiz. Sanat barışın, bir arada yaşayabilme bilincinin, her türlü kutsalın üstüne çıkarak, insanın biricikliğinin vurgusudur. ’Bir insan her şeydir’ diyen sadece sanat pratiğidir. Diğer pratiklerin hepsi, insanı kendisine göre kategorize ederken, sanat insanın biricikliğini defalarca hayatımıza aktarır. Bu nedenle bu etkinliğin yapılmasına karar verdik" diye konuştu.

  Öykücüler Datça’da buluştu

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı