ÖYK’dan 301 milyon dolarlık özelleştirmeye onay

Hürriyet Haber
14 Ekim 2005 - 10:33Son Güncelleme : 14 Ekim 2005 - 10:33

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), İstanbul Hilton Otelinin, ihalede en yüksek teklifi veren Doğan Grubu’na ait Ortadoğu Otomotiv’e 255.5 milyon dolar, Adapazarı Şeker Fabrikası’nın da 45.75 milyon dolar bedelle S.S. Adapazarı Pancar Ekicileri kooperatifine satılmasını onayladı.

ÖYK’nın İstanbul Hilton Oteli ve Adapazarı Şeker Fabrikası’ndaki yüzde 95.37 oranındaki kamu payının satışı için Özelyleştirme İdaresi tarafından yapılan ihalelerin sonucunu onaylayan kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

HİLTON OTELİ DOĞAN’IN

Buna göre, Emekli Sandığı’na ait İstanbul Hilton Oteli ihalede 255 milyon 500 bin dolarla en yüksek teklifi veren Doğan Grubu’na ait Ortadoğu Otomotiv Ticaret A.Ş’ye satılacak. Ortadoğu Otomotiv’in yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınması ve sözleşmeyi imzalamaması halinde otel 254 milyon dolarlık teklifte bulunan Zorlu Holding’e satılacak.

ADAPAZARI ŞEKER

ÖYK, Adapazarı Şeker Fabrikası’nda bulunan yüzde 95.37 oranındaki kamu hissenin ise ihalede 45 milyon 750 bin dolarla en yüksek teklifi veren S.S. Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne satılmasını onayladı. S.S. Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin sözleşmeyi imzalamaktan kaçınması veya diğer yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde hisseler 45 milyon 500 bin dolarla ikinci teklifi veren Şeker Gıda Ticaret Sanayi Ltd. Şti.’ye yapılacak. Şeker Gıda’nın da yükümlülüklerini yerine getirememesi halinde Fabrika 43 milyon dolara TÜTSAB Tekel ve Gıda Ürünleri Toptan Satıcılar Birliği Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye satılacak.
(ANKARA/ANKA)
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı