Ege Haberleri

  Oyan’dan iki bakana istifa çağrısı

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  10.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, il merkezinde basın toplantısı düzeenledi, Ulaştırma Habercilik ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın seçim harcamaları için verdiği soru önergesini gündeme getirdi.

  Oyan, Yıldırım’ın cevap bile vermediğini, Günay’ın ise seçmene göndeerilen mektuplar için, “İzmir’de tüm seçmene değil merkez ilçede örnekleme yoluyla seçmene ulaşıldı. Para da kampanyayı destekleyen arkadaşlar tarafından ödendi” dediğini anlattı.

  PTT’nin yanıtı yalanladı

  Oyan, Bilgi Edinme Yasası’ndan yararlanarak, PTT Genel Müdürlüğü’ne de sorduğu aynı soruya gelen ayrıntılı yanıtın Günay’ınkiyle ters düştüğünü belirterek, şöyle konuştu:

  “Yanıtta Günay ile Yıldırım’ın mesajını içeren 2 milyon 904 bin 485 adet gönderinin basılıp, katlanıp, zarflanarak dağıtıldığı, Ömer Cihat Akay ile 25 Mayıs 2011’dee sözleşme yapıldığı, 2 Haziran 2011’de baskı bedeli (KDV hariç) 162 bin 680 avro ve dağıtım bedeli (KDV dahil) 278 bin 830 lira toplam karşılığı olarak 720 bin yirra tahsil edildiği bildirildi. Bu tahsilatın finansmanını kim yaptı? Günay yanıtında ‘arkadaşlar’ diyor. Bunlar kimler? Kültür Bakanı yalan söylüyor. Örnek kitle toplam kitlenin yüzde 10’unu geçmezken PTT’nin yanıtına göre burada tüm seçmene ulaşılmış. Üstelik PTT, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir kurum. Bu suçüstü yakalanmadır. Bunun peşini bırakmayacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde öküz altında buzağı aranırken şu yapılan nasıl bir anlayışla karşı karşıya olduğumuzu bize gösteriyor. 720 bin liranın tahsilatında aracı bir şirket devreye girdi mi? Hatta o şirketin yöneticileri parayı tahsil edemedikleri
  için iflas etti mi? İki bakan da istifa etmeli. Günay yalan söyledi. Yıldırım da kendisine bağlı bir birimi kullandı. İkisi de seçim ahlakına rekabet eşitliğine uygun davranmadı. Kamu gücünü kullandılar, sorunca da yalan söylediler. Bunun sonucu normal demokrasilerde istifadır.”

  İndirim neye göre

  Oğuz Oyan, PTT Genel Müdürlüğü’nün yanıtında ‘Avro’ biriminin yer aldığını vurguladı, “PTT Avro ile iş mi yapıyor? İzmir Büyükşehir Belediyesi durak ihalesini Avro ile yaptığı için soruşturma geçirirken, PTT bunu nasıl yapıyor? Ayrıca CHP İzmir İl Başkanlığı aynı türden bir mektubu 50 kuruşa gönderirken, iki bakanın mektupları nasıl tanesi 20 kuruştan gidiyor? Yüzde 52 indirim neye göre yapılıyor?” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı