Oyak: Axa konusunda gereğini yapacağız

Hürriyet Haber
22.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

OYAK, Türkiye’de AXA-Oyak Sigorta’da ortak olduğu Fransız sigorta şirketi AXA’nın, Osmanlı Devleti’nin 1915 yılında zorunlu göçe tabi tuttuğu Ermenilerin yakınlarına 17 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul etmesiyle lgili olarak gerekli girişim ve değerlendirmelerin yapıldığını ve değerlendirmelerin sonucunda ‘gereğinin yapılacağını’ açıkladı.

Oyak’tan yapılan yazılı açıklamada, Fransız AXA Sigorta şirketinin ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaptiği ve Türk halkının duyarlılığına yol açan hukuki uygulamaların, son günlerde, AXA/OYAK Sigorta şirketi de gündeme getirilerek, kamuya yansıtıldığına dikkat çekildi. OYAK’ın AXA ile ilişkisinin, Türkiye’de Türk yasalarına göre kurulmuş bir sigorta ortaklığına dayanmaktadır ve bu aşamaya kadar OYAK’ın sözkonusu olay, alınan kararlar ve yapılması gündemde olan uygulamalarla doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmadığı bildirildi. Açıklamada şöyle denildi:

HASSASİYETİN BİLİNCİNDEYİZ:

‘Bununla birlikte, doğan hassasiyetin bilincinde olunarak, bu husus OYAK’ın en üst kurullarında gelişmeler ışığında tüm boyutlarıyla görüşülerek gerekli değerlendirmeler yapılmış olup, halkımızın hissiyatını yansıtan her türlü girişim AXA/Fransa nezdinde en üst düzeylerde ve kararlılıkla yürütülmektedir. Kurumumuz, sürdürmekte olduğu çalışmaların neticesinde ulaşılacak sonuca göre gereğini yapma kararı almış bulunmaktadır.’

SOYKIRIM TAZMİNATI:

Fransız sigorta devi Axa, Osmanlı Devleti’nin 1915 yılında zorunlu göçe tabi tuttuğu Ermenilerin yakınlarına 17 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul ettmişti. Axa’dan hayat sigortası yaptıran Ermenilerin varisleri ABD’nin California eyaletinde şirket aleyhine tazminat davası açmıştı. Axa mahkeme sonuçlanmadan tazminat teklifinde bulunurken, bu kararın ABD California Eyalet Mahkemesi tarafından kasım ayında onaylanması gerekiyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı