Oyak: AXA konusunda gereğini yapacağız

Hürriyet Haber
21 Ekim 2005 - 15:41Son Güncelleme : 21 Ekim 2005 - 15:41

OYAK, Türkiye’de ortak olduğu Fransız sigorta şirketi AXA’nın, Ermenilerin yakınlarına soykırım tazminatı olarak 17 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul etmesiyle lgili olarak gerekli girişim ve değerlendirmelerin yapıldığını açıkladı.

OYAK’tan yapılan yazılı açıklamada, Fransız AXA Sigorta şirketinin ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaptiği ve Türk halkının duyarlılığına yol açan hukuki uygulamaların, son günlerde, AXA/OYAK Sigorta şirketi de gündeme getirilerek, kamuya yansıtıldığına dikkat çekildi. OYAK’ın AXA ile ilişkisinin, Türkiye’de Türk yasalarına göre kurulmuş bir sigorta ortaklığına dayanmaktadır ve bu aşamaya kadar OYAK’ın sözkonusu olay, alınan kararlar ve yapılması gündemde olan uygulamalarla doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmadığı bildirildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Bununla birlikte, doğan hassasiyetin bilincinde olunarak, bu husus OYAK’ın en üst kurullarında gelişmeler ışığında tüm boyutlarıyla görüşülerek gerekli değerlendirmeler yapılmış olup, halkımızın hissiyatını yansıtan her türlü girişim AXA/Fransa nezdinde en üst düzeylerde ve kararlılıkla yürütülmektedir. Kurumumuz, sürdürmekte olduğu çalışmaların neticesinde ulaşılacak sonuca göre gereğini yapma kararı almış bulunmaktadır."

AXA SOYKIRIM TAZMİNATI ÖDEMEYİ KABUL ELMİŞTİ

Fransız sigorta devi Axa, Osmanlı Devleti’nin 1915 yılında zorunlu göçe tabi tuttuğu Ermenilerin yakınlarına 17 milyon dolarlık ödeme yapmayı kabul ettmişti. Axa’dan hayat sigortası yaptıran Ermenilerin varisleri ABD’nin California eyaletinde şirket aleyhine tazminat davası açmıştı. Axa mahkeme sonuçlanmadan tazminat teklifinde bulunurken, bu kararın ABD California Eyalet Mahkemesi tarafından kasım ayında onaylanması gerekiyor.
(ANKARA/ANKA)
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı