"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Oy vermeden önce lütfen Gülçin'i okuyun

Doğan HIZLAN

Hürriyet'in kitaplı yazarlar listesine bir dostum daha eklendi: 'Ben Gülçin' kitabıyla Gülçin Telci.

Gülçin Telci'nin Hürriyet'te yayınlanan, bugün yazılmış kadar taze ve güncel, Molu karabiberi sertliğinde yazılarından bir seçme.

Her yerde hazır ve nazır, Gülçin'in tek başına bir haber merkezi olduğuna tanıklığımın sayısını hatırlamıyorum.

Sahtekársanız aman sırlarınızı gömdüğünüz testiyi iyi koruyun.

İnce bir sızıntı, onun kaleminde sele dönüşür ve sahibini boğar.

Ben, Gülçin'i ne zamandan beri tanıyorum?

Herkesten önce, doğduğumdan beri. Çünkü öyle dostlar ve dostluklar vardır ki, sizin hayatınızdaki yerine bakarak bir başlangıç tarihi saptayamazsınız. Bütün dostları için iki dönem vardır: Gülçin'den Önce ve Gülçin'den Sonra.

Karşılıklı televizyon konuşmamızdan anladım ki, Gülçin yeni kitaplar peşinde. Artık onu tutamayacağız. Kitaplı olmanın zevkini, yeni kitaplarıyla daha uzun yıllar çıkaracağa benzer.

‘‘Kişi refikinden azar’’, diye bir söz vardır. Olumsuzu burada olumluya çeviriyorum.

Gülçin bakmış ki, Ertuğrul Özkök'ün dünya kadar kitabı var, Murat Bardakçı ile Enis Berberoğlu da durmadan kitap yazıyor.

Gene de kitap çıkarmayı düşünmemiş. Dostları Meyzi Baran ile Nurcan Akad da yazılarını topla deyince, bu hoş kitap çıkmış ortaya.

***

GÜLÇİN TELCİ'nin yazılarını gününde okumuş, ardından her gazete yazısı gibi unutup gitmişsinizdir.

Şimdi okurken düşünüyorum. Yayınlandığı tarihin üzerinden yıllar, aylar, günler geçmiş ama dürüst, tavizsiz Gülçin'in yazdıkları teslim alınmaz bir kale gibi sağlamlığını koruyor.

Ne güzel değil mi, benim görgülü, sevgili arkadaşım Gülçin. Doğruların ne kişiliği yıpranıyor, ne yazdıkları eskiyor.

Dünya nimetlerinin, küçük çıkarların, unvanların, malların, mülklerin kandırıcı çağrısına kulak verenlerin yok olup gittiği bir dünyada, hatta Türkiye'de, yıllar sonra yazılarını okuduğumda sana sevgim, saygım artıyor. Bir arkadaşın olarak değil, okurun olarak yazıyorum.

Dostlarının acılarına, sıkıntılarına kendini öylesine kaptırırsın ki, sen artık o olursun.

Bir anımdan söz edeyim.

Yıllar önce safrakesemden ameliyat olacaktım, sen hemen bunun protokolünü düzenlemeye başladın. Pijamalarım nasıl olacak, ziyaretçileri nasıl karşılayacağız? Ben o anda davet veren bir insan gibi hissettim kendimi. Bir sünnet çocuğunun ruh halini yaşamaya başladım.

'Ben Gülçin'in seçim arifesinde yayınlanmasının bütün seçmenler için bir şans olduğunu iddia ediyorum.

İnanınız ki birçok politikacının, dürüst bildiğiniz birçok kişinin maskeli balodan sonraki yüzlerini onda bulabilirsiniz. Boyaları akmış, makyajları silinmiş halde...

Doğrudan başka dostunun olmadığının belgeleridir bu yazılar. Duyduklarını, öğrendiklerini yazarken ibadet eden birinin vecd içindeki ruh halini buldum ben onda.

***

'BEN GÜLÇİN'deki olayları, kişileri okurken hem eğleneceksiniz hem üzüleceksiniz.

Uyarmadı demeyin. Lütfen oy vermeye gitmeden önce onun kitabını okuyun. Eminim ki partiniz de, favori adayınız da değişebilir.X