ANKARA HABERLERİ

Oy torbalarını kaçırmaya 5 yıl

Oya ARMUTÇU/ANKARA
21.01.2011 - 00:00Son Güncelleme :

YARGITAY 8. Ceza Dairesi, altı ay kalan genel seçimler öncesinde, seçim sahtekarlığına karşı önemli bir karara imza attı.

Oya ARMUTÇU/ANKARA

28 Mart 2004 seçimlerinde, Adana’da sandık kurulu başkanını “Jandarma karakoluna götürüyoruz” diye ikna ederek arabaya bindiren ve kucağındaki seçim torbasını zorla alan dört sanığa, Seçim Kanunu’na muhalefetten verilen beşer yıllık hapis cezası düzeltilerek, onandı. Dava dosyasına göre yedi yıllık yargılama süreci şöyle gelişti:
Sandıklarda olay çıktı
28 Mart 2004’te Adana Yüreğir Yunusoğlu Beldesi seçimlerinde 1485 ve 1479 numaralı sandıklarda oyların sayım-dökümü sırasında kavga çıktı. Sanıklardan 1485 numaralı sandıkta görev yapan Ali Kurt’un üzerinde silah olduğu jandarma görevlilerince tespit edildi. Sanığın üzerinden attığı silah bulundu. Kurt, savunmasında, “AK Parti müşahidi olarak görev yaptığını, olay çıkarmadığını, kimseye rüşvet teklif etmediğini ve silah göstermediğini” söyledi.
Sakızlı Beldesi, 1491 numaralı sandık kurulu başkanı olan Mesut Ölmez, oy sayım-tasnif işlemlerini tamamladıktan sonra ilçe seçim kuruluna seçim torbasını götürmek üzere güvenlik görevlilerini beklemeye başladı. Güvenlik görevlileri gelmeyince Jandarmayı aradı. Jandarma, Ölmez’den olay çıktığı ve yeterli personel olmadığı için kendi imkanları ile dönmesini istedi.
Biz seni götürülelim
Bu sırada, sanıklardan Ahmet Polat, Ölmez’e, “Jandarmaya gerek yok, biz seni karakola götürürüz” dedi. Kuşkulanan ve önce gitmek istemeyen Ölmez, bulunduğu yerin tenha, vaktin geç olması ve Polat’ın ısrarı üzerine bu teklifi kabul etti. Ölmez, yanında Emin Doğan, Hayri Doğan, muhtar seçilen Arif Kayma ve Ahmet Polat ile aynı araca bindi. 500 metre sonra karşıdan gelen başka bir araçtakilerle konuşmak üzere durdular. İkinci araçtan inen sanık Aytaç Acartekin, Ölmez’in bulunduğu araca gelerek, kucağındaki seçim torbasını zorla aldı. Acartekin, olay yerinden uzaklaşırken, hiçkimse kendisine müdahale etmedi. Sanıklar, Ölmez’i de ısrarına rağmen jandarmaya götürmeyip, okula geri bıraktılar. Ölmez’in olayı jandarmaya bildirmesinin çoğu akraba 11 sanığa dava açıldı.
Dört sanığa beş yıl hapis
Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkları “Seçim Kanunu’na muhalefet, rüşvet teklif etme ve ruhsatsız silah taşımaktan” yargıladı. Mahkeme 26 Mart 2007 tarihli kararıyla, Ahmet Polat, Hayri Doğan, Emin Doğan ve Aytaç Acartekin’i, 298 sayılı Seçim Kanunu’na muhalefetten beşer yıl hapis ve 733’er lira adli para cezasına çarptırdı.
Mahkeme, Kurt’u, ruhsatsız silah taşımaktan 10 ay hapse mahkum etti. Kurt, rüşvet teklif etmekten ise beraat etti. Kurt’la birlikte diğer altı sanık da Seçim Kanunu’na muhalefetten ceza almadı. Kararı cumhuriyet savcısı ile birlikte mahkum olan dört sanık temyiz etti.
Yargıtay düzelterek, onadı
Yargıtay’da, dört sanığın fikir ve eylem birliği içinde oy pusulaları ve tutanakların bulunduğu seçim torbasını zor kullanarak kaçırma suçunu işlediklerini sabit gördü. Yargıtay, bazı aykırılıkların düzeltilmesine de karar vererek, dört sanığın beşer yıllık mahkumiyetlerini oybirliği ile onadı. 9 Aralık 2010 tarihini taşıyan onama kararı gerekçesi yazılarak, yerel mahkemeye gönderildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Oy torbalarını kaçırmaya 5 yıl haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:42
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı