Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oy pusulasının fotoğrafını çeken kişi gözaltına alındı

  Engin ÖZMEN/EDİRNE, (DHA) - AA
  10.08.2014 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, oy kullanmaya kabinine fotoğraf makinesi ve cep telefonu gibi cihazlarla girmenin yasak olmasına rağmen oy kullanan seçmenler, pusula fotoğraflarını internet ortamında paylaşmaya başladı. Kocaeli'nin Darıca ilçesinde ise oy pusulasının fotoğrafını çeken bir kişi gözaltına alındı.

  Türkiye’nin 12’nci Cumhurbaşkanını belirleyecek oylama sabah saatlerinde başladı. Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı yasaklara göre, oy kullanma kabinlerine fotoğraf makinesi ve cep telefonu gibi cihazlarla girmenin yasak olmasına rağmen bunun kısa sürede delindiği görüldü. Oy kullanma işlemenin başlamasından kısa süre sonra birçok seçmen, kullandıkları oyları cep telefonlarıyla fotoğraflayıp sosyal medyadaki başta Facebook, Twitter gibi internet ortamlarında paylaşmaya başladı.

  BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Kocaeli'nin Darıca ilçesinde cumhurbaşkanı seçiminde kullandığı oy pusulasının fotoğrafını cep telefonuyla çeken kişi gözaltına alındı.

  Darıca Aslan Çimento İlkokulunda kurulan bin 303 no'lu sandıkta oyunu kullanan Yasin Fatih A'nın, oy pusulasının cep telefonuyla fotoğrafını çektiğini fark eden sandık görevlileri durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen ekipler, cep telefonunda oy pusulasının fotoğrafını görünce Yasin Fatih A'yı gözaltına aldı. Hakkında suç işlediğine dair tutanak tutulan Yasin Fatih A., İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

  YSK UYARMIŞTI

  YSK, yayınladığı seçim yasaklarında cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla kapalı oy verme yerine girmesinin yasak olduğu ifade ederek, bu tür cihazlar varsa oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık başkanlarına bırakılması gerektiği açıklanmıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı