Oy kullanabilmek için gerekli evraklar nelerdir? | 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri

Hürriyet Haber
26.10.2015 - 10:44 | Son Güncelleme: 26.10.2015 - 10:56

1 Kasım'da oy kullanırken yanınızda getireceğiniz belgeler nelerdir? Hangi belgelerle oy kullanabilirsiniz?

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerin'de oy atacağınız yere gittiğinizde yanınızda bulunması gereken belgeler nelerdir? Oyunuzu atabilmek için hangi belgeler gereklidir?

SEÇMEN BİLGİ KAĞIDI GELMEYEN VATANDAŞLAR

Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler.

Üzerinde TC kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya TC kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak.

Milletvekilleri, milletvekili kimliği ve seçmen bilgi kağıdını, milletvekili adayları ise her hangi bir İl Seçim Kurulu Başkanınca milletvekili adayı olduklarına dair verilmiş seçmen bilgi kağıdını göstererek kayıtlı oldukları seçim çevresi dışında da oylarını kullanabilecek.

Seçimde Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis olmak üzere 32 ilde 07.00-16.00 saatlerinde oy verilecek.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı