Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ovit Dağı’ndaki 18 çığzede kurtuldu

  Hürriyet Haber
  22.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.11.2009 - 01:42

  Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde okuyan ve bayram tatilini aileleriyle geçirmek için Rize’ye giderken Ovit Dağı’nda çığ düşmesi sonucu mahsur kalan 16 öğrenci ile şofor ve muavini 30 saat sonra kurtarıldı.

  Öz İspir Seyahat´e ait 25 EC 912 plakalı midibüs önceki gün saat 17.00’de Erzurum’dan hareket etti. Gümüşhane güzergahı yerine 17.00-07.00 saatleri arasında kapalı olması gereken Ovit güzergahını kullanan midibüs, Ovit Dağı´nda; İspir’e 35, İkizdere’ye 30 kilometre mesafede çığ düşmesi sonucu mahsur kaldı. Sürücü Hasan Aslan telefonla yardım istedi. Midibüs yolcularından Atatürk Üniversitesi Muhasebe Bölümü öğrencisi Funda Fener de saat 03.00 sıralarında babasını telefonla arayarak, “Baba çok korkuyoruz. Aracın mazotu bitti. Donmak üzereyiz. Bizi kurtarın” dedi. Midibüsün  mahsur kaldığı haberi üzerine Karayolları ekipleri, Erzurum ve Rize Valilikleri, sivil savunma ve AKUT ekipleri öğrencileri kurtarmak için seferber oldu. Yoğun kar ve çığ nedeniyle midibüse ulaşılamakta zorluk çekildi. Kurtarma çalışmalarına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Rize’den yola çıkan ekipler gece yarısı midibüse ulaştı. Soğuktan titreşen yolculara ilk etapta yiyecek ve giyecek takviyesi yapıldı. Midibüs yolcularının sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

  Karda 30 saatlik kurtarma savaşı

  ÜNİVERSİTELİ öğrencileri kurtarmak için Genelkurmay bölgeye helikopter gönderdi. Ancak Diyarbakır’dan gelen askeri helikopterler Ovit’te midibüsün mahsur kaldığı bölgeye inemedi. Bunun üzerine Ankara’dan Türk Silahlı Kuvvetler Özel kuvvetler Komutanlığı’na bağlı 15 kişilik Doğal Afet Arama Kurtarma (DAK) ekibi, iki helikopterle İspir’e gelip, üç arazi cipiyle Ovit Dağı’na gitti. AKUT ekipleriyle Sivil Savunma görevlileri de bölgeye ulaşmak için yoğun karda mücadele verdi. Müjdeli haber gece yarısı çıktı. Rize’den hareket eden kurtarma ekipleri 30 saat sonra midibüse ulaşarak yolcuları kurtardı.

  Firmaya dava açılmalı

  RİZE Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, uyarı levhasını hatırlatarak, “Belli saatlerin dışında bu aracın gelmemesi lazımdı. Firmaya dava açılmalı” diye konuştu. Ardahan-Şavşat karayolunda mahsur kalan, aralarında Kars Milli Eğitim Müdürü Recep Aktaş ile Bayındırlık ve İskan Müdürü Hasan Saka’nın da bulunduğu 17 kişi kurtarıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı