"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Otyam kitabı, Belge'nin yalıları

Doğan HIZLAN

Fikret Otyam; yazar, fotoğrafçı, ressam.Ahmet Say'ın dediği gibi, ‘‘Üç ayrı sanat dalında başarı kazanabilmek dünyada kaç sanatçıya nasip olmuştur bilemem ama, Fikret Otyam, yazın, fotoğraf ve resim alanlarında yeri geldikçe kozunu oynamıştır.’’

Otyam'ın yaşamı, yazıları, fotoğrafları ve resimlerinden oluşan bu kitap, onu tanıyanlar, sevenler için hoş bir hatırlatma. Bellek ihanetine de bir güzel önlem.

Gazetecilikten yazarlığa, fotoğrafçılıktan ressamlığa, onun dünyasının renkliliğini zevkle okuyup, seyredeceksiniz.

Kitabın başında Filiz Otayam'ın röportajı, bütün bir yaşamı, meslek çizgisini içine alarak, yapılmış özgün bir belge.

Severek, Otyam'ı yanıbaşımda bularak okuduğum kitabın bir sayfası geldi, birden hüzünlendim. Belki bir sırrı bulmanın küçücük notu:

‘‘Günü gelende, kitap sahipleri tarafından doldurulması dileğiyle:

VE FİKRET OTYAM......TARİHİNDE .......DE/DA HAKKAÁ YÜRÜDÜ:

Gazipaşa, Eylül/1996’’

O bölümü yırtacağım, dostlarım benim için ebedidir.

Otyam Kitabı'nın gazeteci bölümü, Türkiye'de bir gazetecinin basın özgürlüğü uğruna nasıl engebeli bir yolda yürüdüğünün belgesidir.

Fotoğrafçı Otyam bölümünde, bir Anadolu sevdalısının yüreğiyle deklanşöre basan bir sanatçının görüntüleri beni hep etkilemiştir.

Güneyi ve güneydoğuyu ben onun fotoğraflarından, yazılarından, röportajlarından tanıdım.

Resim bölümünde elbette artık Fikret Otyam'ı tek başına düşünemem. Onun resimlerinin yanında Filiz Otyam'ın özgün dokumaları da anılmalı.

Yazar Otyam, bölümünde ise kitaplarından söz ediliyor.

Bir sanatçının hayatını, ustalıklarının toplamını bir kitapta bulabilmek benim için mutluluk. Bir dostu yeniden yanımda hissetmek, onu yeniden okumak gibi.

Bir muhabbet tazelemesi bu kitap benim için.

***

MURAT Belge'nin hazırladığı Boğaziçi'nde Yalılar, İnsanlar'ı (İletişim Yayınları), Boğaziçi'nin insan kanavasını veriyor.

Klasik bir yalı kitabı okuyacağınızı ummayın, o tür çalışmalar var.

Murat Belge'nin kaleminden yalıların içinde oturanların, yaptıranların kimliğinden örülü, bir imparatorluk panoraması okuyabilirsiniz.

İstanbul'un simgelerinden biri de Boğaziçi Yalıları'dır. Onların mimari tarzlarından çok, içinde yaşayanların öyküsü beni çekmiştir.

Ayrıca Murat Belge'nin kitabında burada yaşayan insanlar dile getirilirken, devrin önemli kişilerini, yaşam biçimlerini, politik konumlarını da bulabiliyorsunuz.

Neden böyle bir açıklamaya, dikkat çekmeye gerek duydum. Çünkü ticaretten politikaya kadar yükselenlerin bir tür statü simgesidir Boğaz'da yalı.

Değişen insan malzemesi ile, yükseliş ve çöküş çizgilerinin grafiklerinin göstergesidir yalılar.

Boğaziçi'nde Yalılar, İnsanlar'da aslında bir Boğaz turu yapıyorsunuz. Keyifli, sevinçli ve hüzünlü.

X