"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Otto ve diğer yeniler

ÇEŞME’de 2. gün. Hafta içi olması sebebiyle ortalık nispeten sakin. Birazdan yenilere dair notlar okuyacaksınız. Kimi pahalı, kimi sakin. Yavaş yavaş her bütçeye uygun veriler oluşuyor bölgede. Zaten başından beri yazdığımda o. Her işin alıcısı farklı. Fine dining retoranından kumrucu fiyatı, kumrucudan fine dining hizmeti beklemeyi biraz bırakalım artık. Özenti duruyor çokça. Ve de komik. Mönüyü dikkatlice inceleyip yazan fiyatları toplayarak ilerlerseniz nispeten daha az bir sürprizle karşılaşırsınız. Şikayet edenlerin bir çoğuna bakıyorum masalarda çaktırmadan; kimsenin mönüde yazan fiyatları okuduğu bile yok. Sonra bu restoran neden pahalı? Tamam pahalı da sen de kontrol bile etmeden dünyayı söyledin be kardeşim.

Otto geri döndü

Otto ve diğer yeniler

Neyse... Güzel olan şey, “iyi yemek, iyi müzik” motto’lu Otto’nun; Alaçatı’ya geri dönmüş olması. Bu kez Alaçatı Beach Resort’un olduğu koyun en ucundalar. Ben diyeyim Babylon’un ilk yerinde, siz deyin Bubi’nın geçen seneki yerinde. Yine iddiasızlar. Yine iyi chillout yapıyor adamlar. İlk bir kaç gün giriş ücretsizdi; ancak koy başka bir işletmenin hakimiyetinde olduğundan dolayı hafta içi 30, hafta sonu 40 TL adam başı şezlong, şemsiye, tesis, ıvır zıvır parası var. Kaçış yok. Ancak güzel haber: Vadofone Red’liyseniz giriş %50 indirimli!
Favori yemek: Odun ateşinde Otto Pizzası veya pidesi! Favori içecek: Taze sıkma gerçek meyvelerden sodalı–buzlu serinleticiler. Gün sabahın erken saatlerinde başlayıp geceye dönüyor. Her saatin ayrı bir müdavimi var. Surf plajlarından girip Alaçatı beach resort tabelesından sapınca yolun sonuna kadar gidip otomobilinizi orada bırakın (otopark ücretsiz). İşte yeni / eski Otto orada.


Agrilia yeni adresinde

 

Otto ve diğer yeniler


Bu yaz, Hacı Memiş girişindeki Tash Mahal Otel’in, nefis bahçesi ev sahipliği yapıyor Agrilia’ya. Melih Tekşen’in hem yöneticisi, hem de şefi olduğu restoran, özellikle dry aged steak konusunda bir Alaçatı klasiği. Kahvaltısı ile de müstesna Agrilia; geçen yaz mönüsüne eklediği zerdeçallı, sarımsak, fesleğen ve domatesli granyoz balığı geleneğini sürdürüyor. Bu yazın bir balık sürprizi de baharat tohumları ile çeşnilendirilmiş taze domates salçası üzerinde, asma yaprağına sarılı sardalye. Et ağırlık bir restoranda iyi balık yemek enderdir. Agrilia bunu başarıyor.
Tokoğlu Mah. 1005 Sok. No: 68; (0232) 716 85 94; agriliarestaurant.com

Otto ve diğer yeniler


Alancha

Otto ve diğer yeniler

 


Son zamanlarda Alaçatı’daki en heyecan verici lokal devrimlerden biri Alancha. Restoranın şefi ve kurucusu Kemal Demirasal, Barbun’un da yaratıcısı. Yıl boyu gastronomik seyahatler yapıyor ve dünyanın en iyi şefleri ile mutfağa giriyor. Alancha; öz Türkçe’de ağaçlar arasındaki çimenlik bölge demek. Zaten restoran da Alaçatı’ya kuş bakışı bakan tepede, görkemli ağaçların gölgesinde Çeşme’nin en büyülü atmosferlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Aynı anda 50 kişiye servis veren restoran bölümü; 51’inci kişiye yer de yok, yemek de. 35 kişilik mutfak ve servis ekibinin her biri okullu. Bakın, bu genç şeflerin yetişmesi açısından çok önemli. Yardımcı şef Danimarka’nın Michelin yıldızlı ünlü restoran Noma’dan deneyimli Murat Deniz Temel. Mönüde Kuzey mutfağının Alaçatı’nın yerel malzemeleri harmanlanmış başarılı izlerini görmek mümkün. Kokteyl barı ve tadım mönüsü ile yaşanması gereken bir deneyim. 23 corse’tan oluşan tadım mönüsünün fiyatı 140 TL.
Tokoğlu Mah. 1036 Sok. No: 1 Değirmen Dağ Mevkii; (0232) 716 83 07; alancha.com


The Village

Otto ve diğer yeniler


Hacı Memiş Meydanı’nda bu baharda açılan, geniş metrekareli, aydınlık bir mekan. En büyük iddiası, rengarenk macaron’ları, tradisyonel mutfağı ve dünyadan farklı tasarımcılara ait sneak sole ayakkabıların satıldığı bölümü. Sahipleri İzmirli bir çift. Evren yüksek mimar; Kemal ise aydınlatma armatürleri projelendiriyor. İkisinin mimari ve aydınlatmadaki deneyimi bir araya gelince; konforlu ve nefes alan bir mekan ortaya çıkmış. Mönüde sabah kahvaltısı için bir Alaçatı geleneği olan, ancak unutulmaya yüz tutmuş kaymaklı yumurta, himayala kristali ve yabani dağ çileği ile lezzetlendirilmiş dry aged steak gibi seçenekler var. Et fiyatları 40 TL’den başlıyor, ama en düşüğünün gramajı 300 gr.
Hacı Memiş Mah. 2012 Sok. No: 39; (0232) 716 00 45

X