Otoyol ücretine bakanlar kurulu onayı

Hürriyet Haber
17 Aralık 2014 - 16:49Son Güncelleme : 17 Aralık 2014 - 17:03

Almanya'da tartışmalı otoyol ücreti yasa tasarısı bakanlar kurulundan geçti.

Alman hükümeti, 2016 yılından itibaren araç sahiplerinden otoyol ücreti alacak. Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt (CSU) tarafından hazırlanan yasa tasarısı, aylarca süren tartışmalardan sonra bugün (çarşamba) Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

Onay kararından memnun olduğunu belirten Dobrindt, ücretin adil ve gerekli olduğunu hatırlatarak yeni yasanın Alman sürücülere yük olmayacağını vurguladı.

Otoyol ücretiyle yılda 500 milyon Euro ek gelir elde etmeyi planlayan Dobrindt, kazanılan her Euro'nun yol ağına yatırım olarak gireceğini belirtti.

YASA NE GETİRECEK?
Tasarıya göre yerli ve yabancı plakalı araçlar otoyol ücreti ödeyecek. Ancak Almanya'da araç vergisi ödeyen yerli plakalı araç sahipleri bu ücreti vergiden düşecek. Yerli plakalı araçlar için ek bir yük gelmeyecek.

AB'DEN ELEŞTİRİ GELDİ
Alman hükümetin koalisyon üyesi SPD tarafından yapılan açıklamada, otoyol ücreti için henüz yeşil ışık verilmediğine dikkat çekerek, yasama sürecinin zor geçeceğini ifade etti.
SPD partisinin Ulaştırma Politikaları Sözcüsü Sören Bartol, tasarıyı eleştiren AB komiseri Violeta Bulc'a değinerek konuyla ilgili birçok sorunun henüz çözülmediğini açıkladı.

CSU KARARLI
Alman basınına konuşan CSU Başkanı Horst Seehofer ise, gelen eleştirilerin yapıcı olmadığından ve muhalefetin çözüm yaratmak yerine sorun ürettiğinden yakındı. Seehofer, Bakan Kurulu'nun kararlaştırdığı otoyol ücretinin mutlaka hayata geçirileceğini ifade etti.

Otoyol ücretine bakanlar kurulu onayı

Otoyol ücreti tartışmasına Brüksel'den yanıt geldi

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı