Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Otostopla devri alem

  Doğuş Esat BERME/MARMARİS (Muğla), (DHA)
  02 Ağustos 2009 - 21:08Son Güncelleme : 02 Ağustos 2009 - 21:08

  Muğla'nın Marmaris İlçesi’nde 28 Ağustos 2008’de, denizden otostopla dünya turuna çıkan makine yüksek mühendisi Zeynep Gülin Aköz, 337 gün sonra amacına ulaşıp başladığı yere döndü.

  Marmaris’te bir arkadaşı tarafından karşılanan Aköz, dünya turu sırasında 9 deniz aracı ve sayısız kara aracını kullandığını söyledi. Aköz “Dünya turumun 106 gününü denizde geçirdim. Kat ettiğim toplam mesafe 62 bin kilometre. Denizde geçirdiğim zaman sürecinde kendimi bir devin elinde sağdan sola savruluyormuş gibi hissettim. Kimi zaman kruvaziyer gemileriyle yolculuk yaptım kimi zaman da yük gemilerinde otostopçu olarak bulundum. Seyahatim sırasında toplam 27 ülkeye (Mısır, Srilanka, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Endonezya, Burma, Maçau, Çin, ABD, Meksika, Bezile, Guatemala, Honduras, Salvador, Kosta Rika, Panama sınırı, Dominik Cumhuriyeti, Puerto Riko, Fas, İspanya, İtalya, San Marino, Karadağ, Yunanistan) ulaştım. Şimdi sırada Antartika var. Çünkü balinaları görmek istiyorum” dedi.

  Seyahatleri sırasında okumaktan çok yazmayı tercih ettiğini söyleyen Aköz, “Batıya doğru giderek tamamladığım ilk seyahatimde okumaktan çok yazmayı tercih ettim ve seyahat anılarımı bir kitap halinde yayınladım. Bu seyahatimde de yazmak okumaktan daha ağır bastı. Ancak şuan için bir kitap çıkartama düşüncem yok” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı